Banská Bystrica 25. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA-Jakub Julény)

Za účasti politikov, zástupcov ambasád, predstaviteľov kultúrneho i spoločenského života a priamych pamätníkov sa v pondelok na banskobystrickom Námestí SNP uskutočnila pietna spomienka pri príležitosti 74. výročia oslobodenia mesta. Banskú Bystricu oslobodili jednotky sovietskej a rumunskej armády 25. marca 1945

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Predseda vlády SR Peter Pellegrini (uprostred) počas pietneho aktu kladenia vencov v rámci spomienkovej oslavy pri príležitosti 74. výročia oslobodenia mesta Banská Bystrica

“Veľmi ma znepokojuje, že aj v mojom rodnom meste, centre protifašistického odboja počas druhej svetovej vojny, nachádzajú extrémisti živnú pôdu,” uviedol vo svojom prejave premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). “Premýšľam, ako je to možné. Je to absencia osobnej skúsenosti a povrchné znalosti či nezáujem o históriu, ktoré sú predpokladom rôznych výkladov minulosti?” opýtal sa.

Mladí ľudia by podľa neho mali vedieť, čo znamenala vojna, totálne nasadenie a holokaust. Mali by vedieť o nacistických zločinoch proti ľudstvu, o tom, ako nebezpečne hlboko môžu ľudia klesnúť. “Lebo stále platí, že len národ, ktorý pozná svoju minulosť, je schopný jej opakovaniu zabrániť,” pripomenul.

Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Mestského úradu v Banskej Bystrici Dominika Mojžišová, pozvanie na pietny akt prijali aj ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD), mimoriadni a splnomocnení veľvyslanci na Slovensku, predseda BBSK Ján Lunter, zástupcovia SZPB, veliteľ Vzdušných síl Ozbrojených síl SR, poslanci NR SR či zástupcovia Rady študentov.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj