Paríž 15. júla 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Rafael Yaghobzadeh)

Včera sa v Paríži konala každoročná pompézna vojenská prehliadka pri príležitosti sviatku 14. júla dobytia Bastily. Prehliadku však sprevádzali veľmi prísne bezpečnostné opatrenia, ktoré doteraz nikdy neboli aplikované. Je však treba podotknúť, že najmenej obľúbený prezident v histórii predstavuje najvyššie bezpečnostné opatrenia v histórii

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Francúzska polícia rozohnala v nedeľu slzotvorným plynom demonštrantov, ktorí sa zišli v centre Paríža skončení slávnostnej vojenskej prehliadky pri príležitosti Dňa Bastily

Z toho dôvodu to zase nebolo nijako prekvapivé, keďže Francúzsko bojuje každú sobotu už viac ako pol roka s hnutím Žltých viest. Tieto pochody tiež zneužívajú rôzne skupiny, ktorých vyjadrovacím prostriedkom je násilie a chaos rozosievaný po uliciach vo Francúzsku.

Bezpečnostné opatrenia zahŕňali kontroly, ktoré boli nastavené na vpúšťanie len preverených osôb na ulicu Champs Elysées. Do prevereného priestoru ani nebolo možné vstúpiť s niektorými vecami. Na kontrolných stanovištiach boli prehliadané príručné batožiny a zákaz mať pri sebe veci ako zapaľovač, dáždnik, fľaša s vodou. Po útoku na prezidenta Jacqua Chiraca, kedy pravicový extrémista vystrelil počas prehliadky na vozidlo s prezidentom, je to celkom normálne ako aj po zhodnotení, nakoľko je súčasný prezident neobľúbený.

Nepopulárny prezident si vychutnal negatívne prejavy od ľudí na Champs Elysées v priamom prenose, keď počas jazdy dole ulicou skupiny ľudí na prezidenta bučali a pískali, že prehlušili ruch na ulici a dali jasne najavo svoju nespokojnosť. Prezident sa však tváril ako najšťastnejší politik a rozdával úsmev a mával ako o dušu, napriek skoro žiadnej odozve. Aj tu je vidieť tá odtrhnutosť od reality, keď žije v obkľúčenom paláci ako za vojny.

Prehliadka bola sprevádzaná aj ukážkami drobnej techniky ako úspechu vojensko-vedeckého pokroku dvoch krajín, ktoré boli stále zvýrazňované ako strategické spojenectvo Francúzsko-Nemeckej spolupráce. Na prehliadke sa samozrejme zúčastnila aj samotná kancelárka Merkelová. Trochu komicky pôsobilo hrdenie sa novými zbraňami, keď prišlo k zdôrazneniu, že majú novú fregatu a jednu ponorku. Pre krajinu ako Francúzsko s jej rozpočtom a armádou je to skôr hanba, ale treba aj s málom sa chváliť a to napriek tomu, že invázne člny plaviace sa do Európy z Afriky nie je nikto schopný (ochotný) stopnúť…

Pri porovnaní bol ľud upozornený, že hlavnými krajinami v rozvoji a nasadzovaní skutočných revolucionárskych typov zbraní sú len dve krajiny a to USA a Rusko. Pri zrovnaní s nimi aj moderátor musel uznať, že zaostávanie je enormné. Napriek tomu sa dopustil faux pas, keď upozornil, že je potrebné použiť rozviedku, keď nestačia na vývoj vlastnými silami a potvrdil, že kradnúť patenty, a to aj priateľom, je normálne. Tieto hodnoty sú vskutku úžasné a máme sa my na Slovensku ešte čo učiť, ako sa robí vývoj, keď nemáte na to!

Súčasťou bolo aj vyhlásenie ministerky obrany Francúzska o podpise spolupráce deviatich krajín Európskej Únie v oblasti obrany a bezpečnosti pri tvorbe intervenčných síl a to len na Európskej báze bez účasti iných krajín. Snaha prevziať iniciatívu pod patronátom Francúzska je však v tomto prípade očividná. Francúzsko by chcelo riadiť všetko, čo aj deklaroval prezident, len doma si poriadok spraviť nevie! Tak nie som si istý, čo chce riadiť…

Ukončenie prehliadky však sprevádzali nepokoje v uliciach a na Champs Elysées prišlo k tvrdým stretom s políciou. Poobede bolo v uliciach poblíž Champs Elysées veľa stretov s políciou a došlo aj k novej úrovni, keď polícia bola priamo napadnutá a atakovaná. Násilie voči poriadkovým silám tak nabralo nový rozmer priameho násilia. Rešpekt padol, a čo bude nasledovať, je otázne. Frustrácia vo Francúzsku dosahuje nových negatívnych úrovní. Situácii nepridávajú ani posledné útoky a neporiadok v uliciach po výhre Alžírska v Africkom pohári. Včerajšia noc bola veľmi problémová práve kvôli dvom faktorom: fanúšikovia Alžírska v uliciach, ako aj radikalizované skupiny obyvateľstva. Nedeľná noc tak priniesla nový začiatok neporiadkov, aké už Paríž zažil.

Erik Steiner

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj