Chartúm 11. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Abd Raouf)

Organizátori celoštátnych protestov proti sudánskemu prezidentovi Umarovi Bašírovi vyzvali vo štvrtok obyvateľov Chartúmu, aby sa zišli pred armádnou centrálou, pričom miestne štátne médiá oznámili, že armáda sa chystá spraviť “dôležité vyhlásenie”

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke sudánsky prezident Umar Bašír

“Vyzývame naše obyvateľstvo z celého Chartúmu a okolitej oblasti, aby sa bezodkladne zhromaždilo v danom mieste a zostalo tam až do vydania ďalšieho oznámenia,” uviedli predstavitelia organizácie Združenie sudánskych profesionálov (SPA).

Zhromaždenia pred centrálou armády, ktorá zahŕňa i Bašírovu rezidenciu, sa konajú už po šiesty deň. Európska únia označila účasť obyvateľov za “bezprecedentnú”.

Spojené štáty, Británia a Nórsko začiatkom týždňa po prvý raz vyjadrili demonštrantom podporu. “Nastal čas, aby sudánske úrady seriózne reagovali na tieto požiadavky ľudu,” uviedli vo vyhlásení ambasády zmienených krajín v Chartúme.

“Sudánske úrady musia teraz odpovedať a predložiť presvedčivý plán na riešenie tohto politického prechodu,” uvádza so vo vyhlásení veľvyslanectiev.

Sudán, spolu s Iránom, Sýriou a Severnou Kóreou, sa nachádza na americkej čiernej listine štátnych sponzorov terorizmu.

Bašír, ktorý je hľadaný Medzinárodným trestným súdom (ICC) na základe obvinení z vojnových zločinov a genocídy, sa dostal k moci počas prevratu v roku 1989 a je jedným z najdlhšie slúžiacich prezidentov v Afrike.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj