Ženeva 12. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Fabian Heinz/Sea-eye.org via AP)

Dve agentúry Organizácie Spojených národov vyzývajú európske krajiny, aby obnovili v Stredomorí operácie zamerané na záchranu migrantov a zastavili ich navracanie do Líbye

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke migranti čakajú v preplnenom nafukovacom člne na Stredozemnom mori

Ako v piatok napísala tlačová agentúra DPA, výzva agentúr OSN, zverejnená vo štvrtok, prichádza po leteckom útoku na líbyjské zadržiavacie stredisko pre migrantov a v čase pokračujúceho napätia medzi Talianskom, Maltou a charitatívnymi organizáciami zachraňujúcimi migrantov na mori.

“V minulosti plavidlá európskych štátov vykonávajúce pátracie a záchranné operácie zachránili tisíce životov,” uviedli v stanovisku Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM). “Mali by v tejto dôležitej práci pokračovať,” dodali.

Upozornili, že aj lode humanitárnych organizácií “zohrávajú v Stredozemnom mori podobne dôležitú úlohu a nesmú byť za zachraňovanie životov na mori pokutované”.

Operácia Európskej únie s názvom Sophia (predtým známa ako EU NavFor) ukončila námorné hliadky v Stredomorí v marci tohto roka v dôsledku nezhôd v otázke, ako by mali byť zachránení migranti prerozdelení medzi členské krajiny EÚ. Diplomati EÚ sa síce rozhodli predĺžiť operáciu o šesť mesiacov po uplynutí termínu 31. marca, ale namiesto hliadok sa operácia spolieha na vzdušné misie a úzku spoluprácu s Líbyou.

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini v minulosti odmietol existujúcu dohodu, podľa ktorej by všetkých migrantov zachránených na mori privážali do talianskych prístavov.

Podľa UNHCR a IOM “by sa malo vynaložiť všetko úsilie, aby sa zabránilo vyloďovaniu ľudí zachránených v Stredozemnom mori v Líbyi, ktorú nemožno považovať za bezpečný prístav”.

V Líbyi, kde v okolí metropoly Tripolis zúri ozbrojený konflikt, si bombardovanie zadržiavacieho strediska pre migrantov na jeho predmestí z dňa 3. júla vyžiadalo viac ako 50 mŕtvych.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj