Budapešť 31. januára 2019 (HSP/Foto: TASR/AP- Luca Bruno)

Začiatkom tohto mesiaca taliansky podpredseda vlády Matteo Salvini navrhol, aby Taliansko a Poľsko spojili svoje sily, aby zmenili Európu a pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu hľadať podporu pre tzv. euroskeptickú alianciu. No Maďarsko sa zrejme k nej nepridá

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke taliansky minister vnútra a vicepremiér Matteo Salvini (vpravo) a maďarský premiér Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán síce podporil túto iniciatívu s tým, aby antiimigračné strany získali väčšinu hlasov, ale maďarský štátny tajomník Szabolcs Takács pre agentúru Reuters uviedol, že Fidesz bude pracovať na podpore svojich kandidátov za Európsku ľudovú stranu (EPP).

Takács však zároveň uisťuje: “Tu nie je žiadna skrytá agenda. Jediná vec je, že títo dvaja politici pán Salvini a pán Orban majú veľmi podobný, ak nie identický prístup k tomu, ako by sme mali riešiť problém migrácie.”

Pre niekoho možno prekvapivý moment uvádza Takács na správnu mieru vysvetlením, že “PiS v Poľsku a Liga v Taliansku nie sú členmi EPP, zatiaľ čo Fidesz je členom EPP”. Maďarsko chce týmto jasne definovať svoju pozíciu v europarlamente.

“Chceme vidieť, že EPP zostáva tam, kde by mala zostať, na pôvodných hodnotách, nápadoch, na kresťanskej demokracii,” vyhlasuje Takács s presvedčením, že “Maďarsko pevne podporí kandidatúru lídra EPP Manfreda Webera na predsedu Európskej komisie”.

Maďarsko je v rozpore s európskymi inštitúciami v otázkach nezávislosti súdnictva a médií. Takács však dúfa, že počet konfliktných bodov medzi Maďarskom a európskymi inštitúciami sa po voľbách môže znížiť, keďže nová Európska komisia by mala mať menej politickú úlohu.

“Chceli by sme vidieť úplne inú Európsku komisiu, ktorá (chráni) európske právo. Nič viac a nič menej. Na rozdiel od súčasného predsedu by sa Európska komisia nemala vyhlásiť za politického hráča v ďalšom inštitucionálnom cykle,” dodal Takács.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj