Kyjev 20. apríla 2019 (HSP/Strana/Strana/Foto:Facebook)

Predseda politickej rady ukrajinskej strany „Opozičná platforma – Za život“ Viktor Medvedčuk je presvedčený, že po stretnutí s Vladimírom Putinom sa podarí oslobodiť ukrajinských námorníkov. Povedal to v rozhovore pre Financial Times

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Viktor Medvedčuk vyhlásil, že ukrajinské orgány nepodnikajú nič konkrétne a nesnažia sa dohodnúť s ruskými orgánmi, nájsť kompromisný variant. Preto pokračuje vo svojom úsilí takpovediac ako súkromná osoba.

Podotkol, že s Ruskom by sa dalo dohodnúť, aby oslobodilo ukrajinských námorníkov, ktorí sú od novembra vlaňajšieho roku zadržiavaní ruskými orgánmi po incidente v Kerčskom prielive.

Podčiarkol, že sa už stretol s Vladimírom Putinom a rokoval v tejto otázke. Prezradil, že o niekoľko dní sa s nim zasa stretne a dúfa v úspech. Tlačový tajomník Vladimíra Putina Dmitrij Peskov potvrdil oba výroky Viktora Medvedčuka: „Novinári sa ma pýtajú, či sa Medvedčuk ozaj stretol s Vladimírom Putinom. Áno, stretli sa prednedávnom a hovorili o možnostiach oslobodenia ukrajinských námorníkov. Viem, že sa chystá zasa navštíviť prezidenta,“ uviedol Peskov.

Ruské médiá sú v otázke oslobodenia ukrajinských námorníkov naladené dosť ústretovo a pozitívne. Mnohí poukazujú na to, že by Rusko malo prejaviť gesto dobrej vôle. Práve teraz, v obrobí veľkonočných sviatkov by bol ten najvhodnejší čas.

Ruskí analytici a médiá poukazujú na to, že ruskí námorníci prekazili porušovanie hranice, zastavili ukrajinské lode, ich posádky už polroka strávili vo väzení a že je to postačujúci trest, presnejšie varovanie do budúcnosti, aby sa neodhodlávali na podobné „triky“.

Prieskumy verejnej mienky ukázali, že aj drvivá väčšina obyvateľstva Ruska si myslí, že by posádky ukrajinských lodí mali pustiť na slobodu: Rusko a Ukrajina by sa mali snažiť skoncovať so všetkými možnými konfliktami, nájsť  varianty v prípade starých a vyvarovať sa novým konfliktom, pomaly začať obnovovať dobré vzťahy – aj v súvislosti so zvolením nového prezidenta na Ukrajine.

Eugen Rusnák


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj