Rím 9. marca 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP/Yonhap-Shin Joon-hee)

Prísne opatrenia, ktoré sa snažia talianske úrady zaviesť na severe krajiny, v oblastiach najviac zasiahnutých smrtiacim koronavírusom, bohužiaľ nie všetci dodržiavajú a ich efekt tak môže byť sporný

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Upozorňuje na to viacero obyvateľov či návštevníkov, ktorí žijú alebo sa ocitli v najviac zasiahnutej zóne. Ako napríklad v pondelok uviedla pre britskú BBC Serena Stefanello, študentka zo severotalianskej Padovy, opatrenia na zamedzenie blízkeho kontaktu medzi neznámymi ľuďmi na verejnosti, spočívajúce v prísnom zachovaní aspoň metrovej vzdialenosti od druhej osoby, sa úplne míňajú účinkom.

„Obchody púšťajú dnu len obmedzený počet ľudí, aby zabezpečili, že každá osoba bude vzdialená od iných ľudí aspoň jeden meter. Pred týmito obchodmi sa však ľudia tlačia v radoch a stoja blízko pri sebe,“ popisuje situáciu študentka.

„Ľudia sa normálne vozia v autách a nie je tu ani veľa policajtov. Na sociálnych sieťach vidím, že mnohí ľudia chodia normálne do mesta na pohárik, na pláž či na výlety,“ dodáva obyvateľka Padovy.

Talianske úrady v nedeľu večer oznámili, že za posledných 24 hodín zaznamenali v krajine až 133 obetí epidémie koronavírusu. Mŕtvych je tak celkovo už 366.

Talianska vláda v nedeľu nariadila rozsiahlu karanténu, ktorou obmedzila pohyb približne jednej štvrtiny obyvateľov krajiny. Opatrenie sa týka Lombardska a 14 ďalších regiónov. Rušia sa kultúrne, športové aj spoločenské podujatia. Zatvorené sú školy, fitnescentrá, plavárne, kiná, múzeá, divadlá, nočné kluby či lyžiarske strediská. Mimoriadne opatrenia majú platiť do 3. apríla.

Taliansky premiér Giuseppe Conte v pondelok v rozhovore pre denník La Repubblica vyhlásil, že Taliansko sa vinou koronavírusu nachádza vo svojej „najťažšej hodine“. Parafrázoval tak bývalého britského premiéra Winstona Churchilla, ktorý toto slovné spojenie používal v súvislosti s Veľkou Britániou počas 2. svetovej vojny.

Conte oznámil, že sa dal aj sám otestovať na koronavírus, no test bol negatívny.

Taliansko v nedeľu večer hlásilo už 7 375 prípadov nakazenia novým koronavírusom. Krajina sa tak v počte infikovaných radí celosvetovo na tretie miesto za Čínu, ktorá má viac než 80-tisíc nakazených, a Južnú Kóreu, ktorá ich má takmer 7 500.

Na celom svete sa novým koronavírusom, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19, nakazilo už viac ako 111-tisíc ľudí. Takmer 3 900 ich ochoreniu podľahlo, prevažná väčšina v Číne.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj