Bratislava 6. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Štátny tajomník Ministerstva obrany SR Róbert Ondrejcsák, nominovaný Mostom-Híd, ktorý pred pár dňami vyzval, aby sa Slovenská republika v prípade venezuelskej krízy pridala na stranu dočasného prezidenta Guaidóa podporovaného USA (viac v článku), najnovšie na sociálnej sieti píše o tom, že Európa je po americkom odstúpení od zmluvy o zákaze riadených striel stredného doletu v ohrození rakiet Ruskej federácie

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Róbert Ondrejcsák

Ondrejcsák vysvetľuje, že v týchto dňoch sme svedkami konca Zmluvy o zákaze riadených striel stredného dosahu, ktorú podpísali Spojené štáty a Sovietsky zväz v roku 1987.

“Zmluva zlikvidovala celú kategóriu riadených striel – ľudovo povedané „rakiet“ – s dosahom od 500 do 5500 kilometrov a predstavovala tak míľnik v nukleárnom odzbrojení, ktoré sa začalo ekonomickým a technologickým tlakom USA na Sovietsky zväz, po nástupe prezidenta Ronalda Reagana.”

Podľa neho, pri pohľade na mapu a analýze doletu „rakiet“, je zrejmé, že Zmluva zakázala americké strely rozmiestnené v Európe a schopné zasiahnuť veľkú časť európskeho teritória Sovietskeho zväzu, ako aj sovietske strely, ktoré boli schopné zasiahnuť v podstate takmer celú Európu zo sovietskeho teritória.”

Predstavovala tak údajne výrazné zníženie ohrozenia zbraňami hromadného ničenia predovšetkým pre európske štáty a Sovietsky zväz – a následne nástupnícke štáty ZSSR.

“Prvé trhliny sa objavili v roku 2008, kedy Rusko testovali strelu s plochou dráhou letu s označením SSC-8 (9M729) s doletom zakázaným zmluvou z roku 1987. Následne zo strany Moskvy došlo k porušeniu Zmluvy v rokoch 2014 a 2017,” uvádza Ondrejcsák.

“Napriek pokračujúcim výzvam USA a členských štátov NATO smerom k Rusku, Moskva pokračovala vo vývoji spomenutej strely a následne – podľa verejne dostupných zdrojov – došlo aj k ich operačnému rozmiestneniu tak, aby boli schopné zasiahnuť väčšinu európskeho územia. Na základe týchto faktov Spojené štáty vypovedali zmluvu k 2. februáru 2019 a podobne konalo aj Rusko.”

Treba podľa neho pripomenúť, že žiadny európsky štát nemá podobné zbrane vo výzbroji.” A podobne ich vraj podľa Ondrejcsáka nemajú ani USA.

“Mapa znázorňuje potenciálny dosah ruských riadených striel v Európe (ide o tie, ktoré boli doteraz zakázané zmluvou z roku 1987).”


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj