Bratislava 11. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Marko Erd)

Ocenenie „ombudsmanské ďakujem“ si tohto roku odniesli občianske združenia ETP Slovensko a Cesta von, Fridays For Future Slovensko, Peter Štaffen, Eva Mosnáková a Ján Langoš in memoriam. Vďaku za to, že sa podieľajú na ochrane základných ľudských práv a slobôd im verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová vyjadrila včera večer v bratislavskom Bináriu. Urobila tak pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv. Agentúru SITA o tom informovala Michaela Pavelková z Kancelárie verejného ochrancu práv

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová

„Vážim si ľudí a organizácie, ktoré prichádzajú s nápadmi a projektmi zameranými na ochranu ľudských práv a šírenia informovanosti v danej problematike. Tento rok oceňujem aj aktivitu dotýkajúcu sa nás všetkých, čo je ochrana našej planéty,“ podotkla ombudsmanka.

Ocenenou je Slávka Mačáková, ktorá dlhodobo pomáha ľuďom ohrozeným generačnou chudobou a žijúcim v sociálne vylúčenom prostredí. Občianske združenie ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj pomáha viac ako 20 rokov pôsobením v rôznych mestách a obciach na východnom a strednom Slovensku. Verejná ochrankyňa práv oceňuje ich komplexný prístup k riešeniu problémov ľudí z marginalizovaných komunít.

Ombudsmanka poďakovala aj Emme Zajačkovej, Jakubovi Hrbáňovi a Jakubovi Andackému, ktorí organizovali protestné štrajky za ochranu klímy. Vyzdvihla, že sa postavili do čela v boji s klimatickou krízou, ktorej nečelí len Slovensko, ale celý svet. Vďaka týmto aktivistom sa Slovensko zapojilo do celosvetového protestného hnutia Fridays for Future. „Je mimoriadne dôležité načúvať mladým ľuďom, ktorých hlas upozorňuje na nevyhnutnosť ochrany životného prostredia s tak vysokou naliehavosťou, ktorú dnes nemožno prehliadať. Klimatické zmeny ovplyvnia nielen životy nás, ale aj budúcich generácií,“ uviedla ombudsmanka.

Občianske združenie Cesta von si ocenenie zaslúžilo za aktívnu pomoc ľuďom uviaznutým v generačnej chudobe. Ombudsmanka chváli inovatívny prístup projektu Omama, ktorý prispieva nielen k lepšiemu prístupu k vzdelaniu detí, ale posilňuje aj rodičovské puto a vzájomný rešpekt.

Ocenenie dostal aj Peter Štaffen za snahu o integráciu ľudí so zdravotným postihnutím do spoločenského a pracovného života. Jeho chránená dielňa je podľa verejnej ochrankyne práv skvelým príkladom, že ľudia so zdravotným postihnutím si zaslúžia príležitosti ako ktokoľvek iný. Oceňuje jeho prínos v boji proti predsudkom, a to cez aktivity, ktoré ukazujú, že hendikep nie je prekážkou k zamestnaniu. Štaffen organizuje aj podujatia pre ľudí so zdravotným postihnutím HelpFest, ktorý búra bariéry medzi ich svetom a svetom zdravých ľudí.

Verejná ochrankyňa práv venovala poďakovanie aj Eve Mosnákovej, ktorá prežila holokaust a svoj život zasvätila boju za spravodlivosť a pravdu. Ombudsmanka oceňuje jej prínos pre iniciatívu Zabudnuté Slovensko, pretože extrémizmu čelia najmä regióny, v ktorých je potrebné šíriť osvetu a jej svedectvo o napáchaných zločinoch minulých režimov bude naďalej ľuďom otvárať oči.

Patakyová na záver večera ocenila aj Jána Langoša in memoriam za jeho celoživotný prínos v boji za odhaľovanie pravdy a obhajobu demokratických hodnôt. Tridsať rokov po Nežnej revolúcii si spoločnosť pripomína to, ako počas komunizmu vzdoroval režimu a po páde totality chcel napraviť krivdy vykonané v minulosti. V slovenskom parlamente presadil zákon o pamäti národa a zriadení Ústavu pamäti národa. „Vďaka jeho činnosti boli odkryté tajomstvá a prehrešky vysokopostavených funkcionárov o kolaborácii s bývalým režimom. Oceňujem jeho nesmierny prínos pre Slovensko, pretože nebyť jeho aktivít, nikdy by sme sa nedostali na cestu vyrovnávania sa s našou minulosťou,“ prízvukovala Patakyová.

Tradíciu odovzdávania ombudsmanského poďakovania v roku 2015 zaviedla vtedajšia verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, súčasná ombudsmanka tento rok odovzdala ocenenie po tretíkrát. Poďakovanie verejných ochrankýň práv získali v uplynulých štyroch rokoch: Lucia Mikulinová a Marián Ruňanin za ich projekt Otvorené Školy Nadácie otvorenej spoločnosti, Mariana Kováčová z občianskeho združenia Centrum Slniečko, Eva Siracká z občianskeho združenia Liga proti rakovine, Zuzana Pohánková z občianskeho združenia Proti prúdu, Anton Srholec in memoriam, programový riaditeľ Nadácie Milana Šimečku Laco Oravec, zástupcovia iniciatívy Výzva k ľudskosti, partnerky Ľubica Kováčiková a Katarína Kročilová, prvý predseda Ústavného súdu ČSFR Ernest Valko in memoriam, riaditeľ festivalu Pohoda Michal Kaščák, spisovateľ Michal Hvorecký, Ekonomická univerzita v Bratislave, Roman Polák a činohra Slovenského národného divadla, ochranári Erik Baláž a Karol Kaliský, Mária a Ivan Leitmanovci z občianskeho združenia Náruč, Michaela Knošková a Adriána Repáňová za celoročnú súťaž Create & Control, občianske združenie Červený nos, spisovateľka Hana Ponická in memoriam, občianske združenie Návrat a filozof, politológ a univerzitný profesor Miroslav Kusý.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj