Bratislava 11. septembra 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) predložilo ústavný zákon, ktorý mal zabezpečiť predvídateľné navyšovanie výdavkov na zdravotníctvo, prispieť k dosiahnutiu dlhodobej udržateľnosti zdravotníctva a zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. 114 poslancov sa však včera zdržalo hlasovania a návrh Mareka Krajčího nepodporilo, čím zabezpečili pokračovanie chaotického financovania zdravotníctva, informoval Matúš Bystriansky, hovorca OĽaNO

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Marek Krajčí

Návrh ústavného zákona z dielne OĽANO mal stanoviť spôsob výpočtu sumy výdavkov  na celé zdravotníctvo. Ako uviedol podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Marek Krajčí, SMER-SD plánuje každoročne znižovať podiel HDP Slovenska pre zdravotníctvo o 0,2 %. Rozpočet zdravotníctva by sa mal na základe predloženého zákona každoročne zvyšovať minimálne o 0,1 % podielu HDP, až kým by Slovensko nevynakladalo na  zdravotníctvo priemernú hodnotu HDP, ktorú vynakladajú členské štáty EÚ. „Takto by bola zabezpečená predvídateľnosť financovania zdravotníctva, a zabezpečilo by sa efektívne plánovanie výdavkov a  investícií. Tým by sa zabezpečil nevyhnutný rast v kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ale napomohlo by sa aj zvýšeniu efektivity. Aj na základe včerajšieho hlasovania je jasné, že zdravotníctvo nie je prioritou pre súčasnú vládu. “ povedal tieňový minister zdravotníctva za OĽANO Marek Krajčí. „Žiaľ, zdá sa, že ani ostatné strany či niektorí nezaradení poslanci si dostatočne neuvedomujú alarmujúci stav dnešného zdravotníctva. Inak sa nedá vysvetliť nepodporenie nášho návrhu, ktorý mal prispieť k vyriešeniu roky  pretrvávajúcich problémov  fungovania zdravotníctva na Slovensku,“ pokračoval poslanec.

Podľa Krajčího bolo prijatie predloženého zákona nevyhnutným predpokladom pre realizáciu akýchkoľvek reforiem zdravotníctva. Jeho neschválenie preto považuje za nepochopiteľné. „V súčasnosti ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská hľadá podporu pre stratifikáciu – reformu nemocničnej siete. Nikde však neprezentovala, ako chce celú reformu ufinancovať. Každému z nás je pritom jasné, že naše rokmi zanedbávané štátne koncové nemocnice musíme radikálne zmodernizovať a pripraviť na zvýšený nápor pacientov, ktorí v nich budú hľadať útočisko po tom, ako sa ich lokálne nemocnice zmenia na doliečovacie ústavy,“ uzavrel Marek Krajčí s tým, že bez predvídateľného a dostatočného financovania rezortu sa takáto zmena nedá uskutočniť.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj