OĽaNO: Slovensko zaostáva v práve na slobodu prejavu i v práve na rovnú zdravotnú starostlivosť

Bratislava 10. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR- Pavel Neubauer)

Niektoré základné ľudské práva sú na Slovensku stále ohrozené aj 70 rokov po prijatí Všeobecnej deklarácie ľudských práv. Pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv to dnes pre novinármi konštatovala predsedníčka ľudskoprávneho výboru parlamentu Anna Verešová (OĽaNO)

Na snímke Anna Verešová

Za najohrozenejšie považuje právo na slobodu prejavu a tlače, právo na život a bezpečie a právo na rovnú zdravotnú a sociálnu starostlivosť. „Tento rok najväčšiu ranu jednoznačne utrpela sloboda prejavu a tlače. Dlhodobé verbálne útoky na novinárov vyvrcholili vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej,“ zdôraznila Verešová. Dodala, že následné pokojné protesty označili niektorí vládni predstavitelia za pokus o štátny prevrat, pričom organizátorov potom polícia stíhala. Štátna moc takto podľa Verešovej pošliapala právo na zhromažďovanie sa a slobodný prejav.

V súvislosti s právom na život Verešová spomenula najmä domáce násilie na tých najzraniteľnejších, ktorými sú ženy, deti a starí či chorí ľudia. „Za posledné roky sme na Slovensku prijali viaceré legislatívne opatrenia, ktoré majú chrániť obete násilia. Jedna vec je dobrá legislatíva a druhá zas jej realizácia v praxi, ktorá nie je dostatočná,” povedala. Právo na zdravotnú a sociálnu starostlivosť by malo podľa Verešovej platiť pre všetkých rovnako, na Slovensku to však tak nie je. „Zlyhávanie systému v zdravotníctve a v sociálnej pomoci na Slovensku vytvára v týchto oblastiach korupciu a nerovný prístup,“ vyhlásila Verešová. Uzavrela, že Slovensko by nemalo zatvárať oči ani nad porušovaním náboženskej slobody a slobody vierovyznania, ktorá sa zhoršuje v mnohých krajinách sveta.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.