Bratislava 13. februára (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Matovič na základe nového prieskumu žiada, aby Čaputová odstúpila z prezidentskej kandidátky

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na kombosnímke Maroš Šefčovič a Robert Mistrík

V prvom kole prezidentských volieb by vyhral Maroš Šefčovič so ziskom 20,1 percenta hlasov opýtaných, druhý by bol Robert Mistrík so 17,1 percentami a tretia by skončila Zuzana Čaputová, ktorú by volilo 14,4 percenta opýtaných

Do druhého kola by postúpili Šefčovič s Mistríkom. Vyplýva to z prieskumu, ktorý si dalo urobiť opozičné hnutie OĽaNO u agentúry Focus, a konal sa od 7. do 12. februára.

Podľa prieskumu by ďalej nasledoval Štefan Harabin (13,6 percenta), Marian Kotleba (8,9 percenta), Béla Bugár (7,4 percenta), Milan Krajniak (6,3 percenta), František Mikloško (4,5 percenta) a Eduard Chmelár (3,5 percenta).

Agentúra Focus však uviedla, že pri ich dopytovaní uviedlo 23,7% z ich vzorky ľudí, že ešte nevedia, koho budú voliť. Ďalších 7,3% respondentov povedalo, že sa voliť nechystajú. Focus robil prieskum na vzorke 1002 ľudí.

Matovič sa nazdáva, že by mal byť práve tento prieskum považovaný za smerodajný a Čaputová by mala odstúpiť. Rozdiel medzi ňou a Mistríkom je v prieskume Focusu totiž väčší než v priekume AKO. 

Strana OĽaNO v týchto voľbách zvažovala postaviť za kandidátku na prezidenta Veroniku Reimšovú, napokon sa rozhodovali medzi Zuzanou Čaputovou a Robertom Mistríkom. Slovo, ktoré malo ich kandidáta definovať, je “zodpovednosť”.

Matovič na margo Čaputovej uviedol: “Zuzana Čaputová dostala čas” a vyzval Progresívne Slovensko, aby dodržali slovo a aby sa ich kandidátka vzdala do piatku tohto týždňa, kedy sa začnú tlačiť volebné lístky.”

“Obidvoch kandidátov považujem za dobrých, ale po včerajšku je jednoznačné, že tieto voľby budú o budúcnosti Slovenska,” povedal Matovič, pričom uviedol, že Šefčovič je len “prezlečený Fico” a Štefan Harabin zasa “nedemokratický” kandidát.

Zuzana Čaputová môže byť podľa Matoviča v budúcnosti dobrou ministerkou, ale v tejto chvíli by sa mala vzdať: “Do poslednej chvíle verím, že sa zachová zodpovedne”. Tiež si myslí, že sa nezachovala pekne, keď svoje zotrvanie v boji o prezidentské kreslo oznámila dnes ráno napriek tomu, že už vedela o zverejnení prieskumu OĽaNO.

Zuzana Čaputová dnes ráno po včerajšom zverejnení prieskumu AKO, kde bol rozdiel medzi ňou a Mistríkom je len o málo vyšší ako 1 percento, informovala, že bude “bojovať” aj naďalej.

“Nateraz považujem za zodpovedné zotrvať  v kampani a pokračovať ďalej. Ďalší vývoj budem starostlivo vyhodnocovať. Tému vzdania sa považujem za neaktuálnu”, pričom uviedla, že prieskum agentúry AKO považuje za dôveryhodný.

Svoj názor vraj prehodnotí len vtedy, keď bude reálne hroziť, že do druhého kola pôjde Šefčovič s Harabinom, čo podľa nej, ako ukázal prieskum AKO, nehrozí. 


Zdroj