Bratislava 15. januára 2019 (HSP/Foto:OĽaNO)

Rok pred parlamentnými voľbami cítia učitelia a aj celá pedagogická obec jedno veľké sklamanie. Vzdelávanie, ktoré bolo jednou s nosných predvolebných tém v roku 2016, súčasná vláda ešte viac dehonestovala, informoval Matúš Bystriansky, hovorca OĽaNO

Miroslav Sopko (OĽaNO)

“Či už sú to premrhané dotácie na vedu a výskum alebo trápna obrana ukradnutej rigoróznej práce Andreja Danka pani ministerkou Lubyovou, nič z toho školám, učiteľom ani žiakom nepomohlo. Ak sme čakali na skutočné riešenia, čakali sme márne,” zhodnotil tieňový minister školstva za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Miroslav Sopko.

OĽaNO žiada ministerku školstva, aby si zachovala aspoň štipku cti a využila rok pred voľbami na odborné riešenia problémov školstva. Ak neprestane robiť nepremyslené a nesystematické zmeny na politickú objednávku, o pár mesiacov odíde zo svojej funkcie s pošramoteným imidžom a žiaľ aj menom. Potrebujeme sa sústrediť na podstatné veci a riešiť predovšetkým zmeny v obsahu vzdelávania, pre ktorý sa používa aj odborný termín – školské kurikulum.

V novembri minulého roku, zverejnil Inštitút vzdelávacej politiky vo svojej kritickej štúdii, základné výhrady k encyklopedickým poznatkom, ktoré sa školy v súčasnosti snažia “natlačiť” deťom do hláv.

“V tejto chvíli je nevyhnutná hĺbková rekonštrukcia vzdelávacieho obsahu. Učivo sa musí prepájať naprieč predmetmi a je potrebné klásť dôraz na rozvoj výskumu. Žiaci musia prejsť od memorovania k použiteľným znalostiam, s ktorými sa uplatnia v ďalšom živote. Preto je potrebné zjednotiť tvorbu obsahu vzdelávania a najmä cez nový register pedagogických inovácií urýchliť zavádzanie overených programov zo Slovenska i zahraničia,” vymenoval potrebné kroky Miroslav Sopko.

Už o necelý týždeň sa ministerka školstva Martina Lubyová zúčastní Svetového vzdelávacieho fóra v Londýne, kde sa stretnú ministri školstva z celého sveta. Delegáti, ktorí zastupujú viac ako dve tretiny svetového obyvateľstva, budú diskutovať o budúcej politike vzdelávania.

“Boli by sme radi, keby pani ministerka načerpala inšpiráciu a konečne si uvedomila, ako má vyzerať vyučovací proces v 21. storočí,” uzavrel Sopko.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj