Bratislava 6. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)

Poslanci z hnutia OĽaNO chcú zrušiť vyplácanie platov poslancov po skončení sa ich mandátu. SaS navrhuje zrušiť ho len v prípade, ak poslancovi zanikol mandát z dôvodu právoplatného odsúdenia za trestný čin. Do Národnej rady (NR) SR predložili návrhy na zmeny v zákone o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič (uprostred)

“Hradenie takýchto finančných nárokov z verejných prostriedkov nemá opodstatnenie, keďže po zániku poslaneckého mandátu už poslanec funkciu nevykonáva, a preto nie je dôvod, aby – aj na rozdiel napríklad od svojich asistentov – naďalej poberal plat,” argumentujú predkladatelia v dôvodovej správe.

Ak poslanec nebude po voľbách opätovne zvolený do parlamentu a bude mať problém nájsť si nové zamestnanie, môže sa podľa OĽaNO uchádzať o pomoc na úrade práce. “Po splnení zákonných podmienok bude exposlancovi počas šiestich mesiacov vyplácaná podpora v nezamestnanosti vo výške odvodenej od jeho predchádzajúceho nadpriemerného platu poslanca, ktorý bol od januára 2019 zvýšený o vyše 30 percent,” skonštatovali predkladatelia.

Strana SaS považuje za nelogické a nesprávne, aby nárok na vyplatenie dvoch alebo troch platov mali po zániku mandátu aj tí poslanci, ktorým mandát zanikol “v dôsledku právoplatného odsúdenia za úmyselný trestný čin alebo za trestný čin, pri ktorom nebol výkon trestu odňatia slobody podmienečne odložený”. Preto navrhujú, aby v takomto prípade nemal odsúdený poslanec na vyplatenie platu nárok.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj