Bratislava 3. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Operácie súvisiace s nádorovým ochorením by mohli byť vykonávané do 14 dní odo dňa jej nariadenia. Dosiahnuť to chcú opoziční poslanci z klubu OĽaNO. Do Národnej rady SR podali návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou, ktorá by mala vytvoriť legislatívne podmienky na umožnenie týchto operácií

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Marek Krajčí

Nová legislatíva by tiež upravila zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a stavovských organizáciách v zdravotníctve.

Poslanci v novele navrhujú, aby bol poskytovateľ zdravotnej starostlivosti povinný navrhnúť zaradenie poistenca na čakací zoznam do 24 hodín od indikácie zákroku súvisiaceho s nádorovým ochorením.

Zdravotná poisťovňa by tiež podľa navrhovanej legislatívy musela vytvoriť pre tieto zákroky spoločný zoznam určený pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Zdravotná poisťovňa by mala byť podľa poslancov povinná zabezpečiť poistencovi vykonanie operácie súvisiacej s nádorovým ochorením do 14 dní odo dňa zaradenia poistenca do zoznamu. “Ak si zdravotná poisťovňa túto povinnosť v danej lehote nesplní, zavádza sa povinnosť zdravotnej poisťovne uhradiť takýto zákrok, aj keď bude vykonaný u nezmluvného poskytovateľa, respektíve v členských krajinách EÚ, a to v plnom rozsahu podľa výberu pacienta,” navrhujú predkladatelia.

Nová legislatíva by tiež rátala s tým, aby sa rozšíril rozsah chorôb, na základe ktorých sú poistenci zaradení do čakacieho zoznamu, o nádorové ochorenia.

Návrh zákona má podľa poslancov okrem iného viesť k lepšej a prísnejšej regulácii zisku zdravotných poisťovní a k efektívnejšiemu využitiu zdrojov verejného zdravotného poistenia v prospech poistencov.

Poslanci navrhujú, aby bola novela zákona účinná od 1. januára 2020.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj