Praha 14. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)

Agentúra Sputnik pred časom informovala, že pamätná tabuľa, pripomínajúca podiel Ruskej armády na čele s maršalom Ivanom Konevom pri oslobodení Prahy sa na Staromestskú radnicu nevráti. Rusku sa to logicky nepáči. Historik z Vojenského historického ústavu Jindřich Marek pre Aktuálně.cz uviedol, že si za to Rusi môžu sami

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Pamätná tabuľa, pripomínajúca podiel Červenej armády na čele s maršalom Ivanom Konevom pri oslobodení Prahy

Pamätná tabuľa, pripomínajúca podiel Červenej armády na čele s maršalom Ivanom Konevom pri oslobodení Prahy, sa na Staromestskú radnicu nevráti. Rozhodol o tom primátor Zdeněk Hríb. Ruská ambasáda obvinila vedenie Prahy z relativizácie úlohy Červenej armády. Podobne sa vyjadril aj hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček, podľa ktorého ide o hanebný a úbohý krok.

Pamätná tabuľa na Staromestskej radnici visela viac ako 70 rokov. Kvôli rekonštrukcii budovy ju pred dvoma rokmi dali dole. Po opravách sa však kvôli rozhodnutiu pražského magistrátu na svoje miesto nevráti a umiestnia ju v Múzeu hlavného mesta Prahy.

“Vidíme v tom pokus o vymazanie z pamäti jednej z najdôležitejších stránok našich spoločných dejín. Takéto konanie, zároveň s rysujúcou sa tendenciou glorifikovať spolupáchateľa nacistov a relativizovať úlohu Červenej armády, ktorá prišla na pomoc Pražskému povstaniu, uráža pamiatku tých, ktorí bojovali proti nacistom,” uviedlo ruské veľvyslanectvo vo vyhlásení na svojom Facebooku.

Pražský primátor uviedol, že k dôvodom, prečo sa tabuľa nevráti na Staromestskú radnicu, patrí to, že je historicky nepresná. Podľa neho v českom texte zanedbávali úlohu Pražského povstania.

Mám úctu k ruskému vojakovi

Celú situáciu pre Aktuálně.cz okomentoval bádateľ z Vojenského historického ústavu Jindřich Marek, ktorý postoj magistrátu víta a hovorí, že plaketa na radnicu nepatrí.

“Pamiatka Koneva sa nemá utlmovať, má sa vysvetľovať. Mám úctu k ruskému vojakovi, ktorý padol pri oslobodzovaní Československa, ale nemám úctu ku Konevovi,” uviedol Marek portálu.

Historik ďalej hovorí o Konevovej relatívnej neschopnosti, jeho neskoršej úlohy pri potlačení maďarského povstania v roku 1956 a podiel na príprave okupácie Československa v auguste 1968, naviac tiež spochybňuje interpretáciu, že Prahu oslobodila Červená armáda.

“Sovietski vojaci si mohli oddýchnuť, niektorí mohli prežiť a vrátiť sa domov. Lenže Konev, stalinský sluha, ich v súlade s úlohami Kremľa ženie do Prahy, pretože sme pre Sovietov boli vojnovou korisťou,” hovorí historik. “Keby skutočne fungovalo koaličné spojenectvo, tak všetci od Koneva až po Stalina mohli povedať, že z Plzne, Karlových Varov alebo z Písku mohli prísť Američania do Prahy skôr. Išlo však o budúce usporiadanie Európy,” uviedol bádateľ.

Američania boli za humnami

Historik Marek naďalej pripúšťa aj faktor strachu nacistov z blížiacej sa Červenej armády, ale pridáva aj ďalšie argumenty.

“Američania boli za humnami, to viedlo obrovské množstvo nemeckých vojakov k tomu, aby sa dostali do amerického zajatia a nepokračovali v boji proti povstalcom,” hovorí a dodáva, že počas Pražského povstania zahynuli tri tisícky Pražanov.

Rusi si za to môžu sami

Na záver historik okomentoval aj kritickú reakciu ruskej ambasády, že postoj magistrátu pošliapava pamiatku účastníkov oslobodenia Prahy. To však Marek odmieta, s poukázaním na dramatickú historickú skúsenosť českého národa. “Pamiatku si vymazali sami v rokoch 1948 až 1989, hlavne v auguste 1968,” zdôraznil.

Za tabuľu sa prihováral aj Vondráček

O návrat tabule, ktorú umiestnili na stenu Radnice v máji 1946, sa usiloval aj predseda Poslaneckej snemovne Radek Vondráček (ANO), ktorý o tom rokoval aj s ruským veľvyslancom Alexandrom Zmejevským. Práve ruská ambasáda na začiatku tohto roku iniciovala návrat pamätnej tabule. So Zmejevským rokoval aj primátor Hřib (Piráti). Schôdza, ale k žiadnemu výsledku neviedla.

V polovici júla o Konevovej tabuli s Hřibom rokoval aj Vondráček, ktorý vyzval primátora, aby zvážil jej návrat na budovu Staromestskej radnice.

“Pán predseda zdvorilo upozornil na to, že je to pre Ruskú federáciu citlivá záležitosť, aby sme sa na to skúsili pozrieť ich očami,” uviedol pre Aktuálně.cz primátor Hřib. “Pán predseda apeloval na to, aby sme vyšli ruskej ambasáde v ústrety,” doplnil primátor.

Podľa Vondráčka by návrat pamätnej tabule uľahčil pozíciu českej strany pri vyjednávaní starostlivosti o československé vojnové hroby a pamätníky legionárov v Rusku.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj