„Ohňostroj Leningradského víťazstva“ v Bratislave

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Bratislava 31. januára 2019 (HSP/rcvkba.sk/Foto: RCVK)

„Ohňostroj Leningradského víťazstva“ je tematická výstava organizovaná v spolupráci so Štátnym pamätným múzeom obrany a blokády Leningradu, ktorá je venovaná 75. výročiu úplného oslobodenia Leningradu od fašistickej blokády. Táto výstava sa otvorila v priestoroch Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke otvorenie výstavy

Leningradsko-Novgorodská strategická útočná operácia viedla k porážke nemecko-fašistických vojsk pod Leningradom a definitívne prelomila 900-dňovú blokádu mesta.

Blokáda Leningradu trvala od 8. septembra 1941 do 27. januára 1944. Počas tohto obdobia bolo na severnú metropolu ZSSR zhodených 107 tisíc leteckých bômb a vystrelených okolo 150 tisíc delostreleckých granátov. Podľa rôznych údajov počas blokády zahynulo od štyristotisíc do jedného milióna ľudí. Na Norimberskom procese sa konkrétne spomína cifra 632 tisíc ľudí. Iba 3% z nich zahynulo pri bombardovaní a delostreleckom ostreľovaní, ostatných 97% zomrelo od hladu.

Za hrdinstvo a statočnosť, ktoré prejavili Leningradčania počas blokády, bolo mestu 8. mája 1965 udelené čestné vyznamenanie Mesto – hrdina.

Od r. 1996 sa v Rusku na základe ustanovenia Federálneho zákona „O dňoch vojenskej slávy (víťazných dňoch) Ruska“ zo dňa 13. marca 1995 slávi sviatok Dňa prelomenia blokády mesta Leningrad.
Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj