Hongkong 9. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vincent Yu)

Jedna z hlavných organizátoriek hongkonských masových protestov proti návrhu zákona o extradícii v utorok vyhlásila, že nové demonštrácie sa budú konať aj napriek tomu, že správkyňa Hongkongu Carrie Lamová označila zákon za “mŕtvy”. Informovala o tom agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke šéfka hongkonskej administratívy Carrie Lamová

“Ak Carrie Lamová a jej vláda nevypočujú našich päť požiadaviek, Občiansky front za ľudské práva bude pokračovať v usporadúvaní protestov a zhromaždení,” uviedla hovorkyňa Bonnie Leungová s tým, že podrobnosti o nových protestoch budú včas zverejnené.

Lamová v utorok vyhlásila, že kontroverzný návrh zákona o vydávaní podozrivých osôb čínskym orgánom je mŕtvy, čím však odporcov navrhovanej legislatívy neuspokojila, pretože tí požadujú jeho úplné stiahnutie.

Zákon o extradícii by umožnil hongkonským úradom vydávať osoby podozrivé zo spáchania trestného činu orgánom v pevninskej Číne. V uplynulých týždňoch zažil Hongkong v dôsledku tohto návrhu najväčšie protesty za tri desaťročia. Obyvatelia opakovane vychádzali do ulíc, aby protestovali proti Lamovej politike.

Lamová síce po vlne nesúhlasu zastavila proces schvaľovania zákona, demonštranti však žiadajú oficiálne stiahnutie legislatívneho návrhu. Minulý pondelok — v deň 22. výročia vrátenia Hongkongu Číne, ku ktorému došlo 1. júla 1997 — demonštranti prenikli do budovy legislatívnej rady, kde na niekoľko hodín obsadili rokovaciu sálu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj