Bratislava 29. januára 2019 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Hoci sa väčšina učiteľov na Slovensku sťažuje na nízke platy a zlé podmienky nájdu sa aj takí, ktorí môžu byť spokojní. Riaditeľ Základnej školy vo Veľkej Lomnici (okr. Kežmarok) si totiž v minulom roku prilepšil k svojmu 30-tisícovému ročnému platu ešte aj odmenou vo výške 11 000 eur

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa informácií, ktoré priniesol portál Nový Čas, riaditeľ Ladislav Husár dostal za posledných päť rokov riaditeľovania vrátane minulého necelých 52-tisíc eur odmien.

V roku 2018 si k ročnému 30-tisícovému platu pripísal 11-tisícovú odmenu.

Starosta v tom problém nevidí a podľa neho si to riaditeľ zaslúži. 

„Som presvedčený, že okrem toho, že to je úplne v súlade so zákonom, sú to hlavne odmeny, ktoré si naozaj zaslúži. Naša škola má ročný rozpočet viac ako 1,5 milióna eur. Je to obrovská škola s množstvom žiakov a zamestnancov,“ vysvetľuje starosta obce Peter Duda (45).

Podľa bývalej vicestarostky Márie Bačíkovej nie je to, že školu navštevujú prevažne deti z marginalizovanej komunity dôvod na vysoké odmeny. Podľa jej slov sa škola ničím iným od ostatných nelíši.

Riaditeľ ale tvrdí, že všetko je v poriadku. “Školou prešlo mnoho kontrol, naposledy to bol vládny audit školy a okrem naozaj malých drobných nedostatkov nenašiel v škole žiadne pochybenie. Naopak, škola dosahuje vo všetkých ukazovateľoch výborné výsledky.” A ak to podľa jeho slov niekto nevidí alebo nevníma je to problém osobného charakteru.

V roku 2017 odmena 13 500 eur

Bačíkova na odmeny upozorňovala aj v minulosti. V roku 2017, keď ešte bola vicestarostkou obce, riaditeľ školy dostal odmenu 13 500 eur.

“Za takú odmenu by pán riaditeľ musel tú školu vlastnoručne postaviť,” povedala v tom čase Bačíková.

Vtedy sa ale za rozhodnutie starostu postavili aj zamestnanci školy, podľa ktorých išlo o primerané ohodnotenie.

“Je to dosť vysoká odmena. Musíme si uvedomiť, že v tejto škole neustále riešime problémy s disciplínou detí a hlavne ich hygienou. Vyskytuje sa tam žltačka, svrab, vši a podobne. Je to veľmi ťažké a namáhavé pre pedagógov. Riaditeľ tu má na starosti nielen základnú školu, ale aj materskú školu, centrum voľného času, jedáleň, družinu ” vysvetlila vtedy k situácii vedúca školského úradu Alena Madzinová (viac v článku).


Zdroj