Moskva 14. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Sergey Guneyev)

Generálny tajomník ÚV KSSZ Michail Gorbačov nedokázal zhodnotiť možnosti ZSSR pri zjednotení Nemecka. Uviedol to bývalý premiér Nemeckej demokratickej republiky (NDR) Hans Modrow v rozhovore pre Sputnik

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Michail Gorbačov

“Sovietsky zväz mal 350 tisíc vojakov na území NDR a Moskva rokovala len o tom, ako má vrátiť týchto vojakov domov. Ani o otázke NATO, ani o stiahnutí západných vojenských jednotiek sa nekonalo patričným spôsobom. Je mi jasné, že Gorbačov nebol veľkým politikom. Sovietsky zväz nás nechal padnúť – nedokázal nás udržať,” zdôraznil Modrow.

Bývalý premiér tiež povedal, že vedenie NDR koncom januára 1990 po páde Berlínskeho múru navrhovalo plán zjednotenia štátu po etapách počas 5 až 6 rokov a štát by mal byť v konečnom dôsledku vojensky neutrálnym. Avšak, potom, čo kancelár SRN Helmut Kohl sľúbil ZSSR humanitárnu pomoc, sa na tento návrh zabudlo.

“V apríli roku 1990 Gorbačov vyhlásil, že Nemecko zostane radšej vo Varšavskej zmluve a v NATO súčasne. Ako mohol mať podobné ilúzie? Ani si neuvedomoval, že Varšavská zmluva už neexistuje,” podotkol Modrow.

Berlínsky múr

Berlínsky múr od 13. augusta roku 1961 takmer 30 rokov rozdeľoval Východný a Západný Berlín. Bol dlhý 155 kilometrov, z ktorých viac ako 40 kilometrov bolo v hraniciach mesta. V januári až novembri 1990 všetky pohraničné stavby zbúrali. Len úsek 1,3 kilometra dlhý ponechali ako symbol studenej vojny.

Hans Modrow bol posledným premiérom NDR a zastával túto funkciu v rokoch 1989 a 1990.

Prečo Nemci musia ďakovať Rusom

Minulý týždeň podpredseda Nemeckého spolkového snemu (DBT) Wolfgang Kubicki vyhlásil, že Nemci musia byť vďační Rusom, pretože bez nich by nedošlo k zjednoteniu Nemecka.

Politik tak okomentoval nedávne výroky v relácii Politbarometer, kde zaznelo, že vo východnom Nemecku je väčšina ľudí pre zmiernenie protiruských sankcií, zatiaľ čo v západnom, je to okolo 30 percent.

Okrem toho Rusi dokázali zabrániť streľbe a vraždám počas procesu zjednocovania východného a západného Nemecka. “Preto ľudia chápu, že za to, čo sa stalo v Nemecku, musia ďakovať Rusom,” vyhlásil Kubicki a dodal, že Moskva a Berlín by mali dosiahnuť vzájomné porozumenie prostredníctvom dialógu.

Zjednotenie Nemecka

K zjednoteniu Nemecka došlo 3. októbra 1990. Následkom toho NDR, ktorá patrila do socialistického tábora a Západný Berlín sa stali súčasťou SRN. Doteraz však obyvateľov východnej a západnej časti krajiny neoficiálne nazývajú “Ossi” a “Wessy”, predovšetkým kvôli niektorým rozdielom v mentalite.

V novembri tohto roku uplynie 30 rokov odo dňa pádu Berlínskeho múru, čo fakticky znamenalo zjednotenie Nemecka.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj