Washington 5. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Hussein Malla)

Odsun amerických vojsk nachádzajúcich sa na severe Sýrie je šikovný krok, ktorý skomplikovať situáciu Ruska v regióne. Uviedol to americký armádny plukovník vo výslužbe Douglas MacGregor v relácii televízneho kanálu Fox News

Ilustračné foto

Podľa jeho slov Američania opúšťajú miesta, kam prišli desaťtisíce tureckých vojakov, ktorí sa chystajú na útok na kurdských “teroristov.

Donútili sme sýrske vládne sily vojsť do tejto oblasti a sami odchádzame. Vytvorili sme obrovský problém pre (prezidenta Ruskej federácie Vladimira) Putina,povedal MacGregor pre Fox News.

Putin budoval vzťahy s Turkami, Putin budoval vzťahy s iránskymi a sýrskymi partnermi a teraz si bude musieť vybrať, dodal.

Podľa jeho názoru ak Rusko pustí do severnej Sýrie Turkov, stratí spoluprácu s Damaskom a Teheránom.

Plukovník sa domnieva, že USA zlikvidovali faktor, ktorý nútil týchto partnerov v regióne zjednocovať sa, a to je dobre.

Dňa 19. decembra prezident USA Donald Trump vyhlásil odchod vojsk zo Sýrie v súvislosti s definitívnym víťazstvom nad teroristami Islamského štátu. Niekoľko dní po tom navrhol Turecku, aby sa postaralo o zostávajúcich teroristov v regióne.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj