Bratislava 2. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service via AP)

Rozhodnutie ruského prezidenta Vladimira Putina pozastaviť účasť Ruska v zmluve INF, rovnako ako pokyn na začatie patričných vojenských projektov, je úplne úmerné krokom Washingtonu. USA totiž oznámili, že pozastavujú plnenie svojich záväzkov v rámci danej zmluvy. V rozhovore pre Sputnik to vyhlásil Alexej Martynov, riaditeľ Ústavu moderných štátov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto: Na snímke odpálenie ťažkej medzikontinentálnej balistickej strely Sarmat

“Odpoveď Ruska je dostačujúca, reakcia je úplne paritná,” myslí si Martynov.

Najdôležitejšie je podľa jeho slov skutočnosť, že sa Rusko nedá za žiadnych okolností zatiahnuť do nákladných pretekov v zbrojení a že budú všetky tieto tvrdé odvetné zrkadlové opatrenia realizované v rámci tých rozpočtových rozhodnutí a možností, ktoré už boli naplánované na rok 2019 a ďalšie roky.

“Činnosť projektových štruktúr a jednotiek, výrobných a vojenských, bude patričným spôsobom skorigovaná,” zdôraznil politológ. “Bohužiaľ nám naši oponenti, USA, nedávajú inú možnosť,” podotkol.

Podľa jeho názoru spočíva vyvážený prístup Ruska tiež v tom, že Moskva nebude iniciovať žiadne rokovania s Washingtonom, kým sa situácia nezmení.

Ruský prezident Vladimir Putin na sobotňajšej schôdzke s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom a ministrom obrany Sergejom Šojgu vyhlásil, že RF zrkadlovo reaguje na rozhodnutie USA odstúpiť od zmluvy INF, a tiež pozastavuje svoju účasť v zmluve.

Prezident ďalej podotkol, že by Rusko nemalo byť a ani nebude zaťahované do nákladných pretekov v zbrojení.

Putin pritom dodal, že všetky návrhy RF na odzbrojenie “zostávajú na stole a dvere sú otvorené”. Požiadal však, aby neboli iniciované žiadne rokovania o danom probléme.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj