Melbourne 1. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Chemici Melbournskej univerzity vyvinuli nový spôsob premeny oxidu uhličitého na tvrdý uhlík, ktorý bude možné použiť na zníženie koncentrácie oxidu uhličitého v atmosfére Zeme. Zachytávače oxidu uhličitého napomáhajú zníženie skleníkového efektu a zníženie priemerných globálnych teplôt. Informuje o tom Science

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Vedci použili novú triedu katalyzátorov na základe kovových zliatin, ktoré sú pri izbovej teplote kvapalné. Jeden z druhov takých katalyzátorov je zložený z paládia zmiešaného s tekutým Gallia, čo dokáže konvertovať alkány na cennejšie alkány. Najskôr vedci vytvorili zliatinu gália, india a olova, do ktorej pridali katalycky aktívny cer, a umiestnili ho do sklenenej rúrky s kvapkami vody.

Keď vedci do tekutého kovu vložili drôt, časť ceru na povrchu tekutiny reagovala s kyslíkom vo vzduchu, čím vznikla ultratenká vrstva oxidu cernatého. Potom bol do rúrky pustený oxid uhličitý a cez drôt elektrický prúd. Nakoniec bol oxid uhličitý pohltený katalyzátorom, kde sa zmenil na tvrdý uhlík.

Podľa vedcov zatiaľ nie je celkom jasný mechanizmus reakcie, ale môže zahŕňať päť etáp. Cer pôsobí s kyslíkom, skleníkovým plynom a vodou a vylučuje tvrdý uhlík a čistý kyslík ako jediný vedľajší produkt.

V decembri 2018 Sputnik informoval, že emisie oxidu uhličitého dosiahli rekordných hodnôt. Počas posledných 20 rokov sa emisie oxidu uhličitého zvýšili o 55 percent, obzvlášť silný rast bol zaznamenaný v rokoch 2003 2008. Počas tejto doby sa krajiny oteplili o 0,7 stupňa.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj