Washington 26. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Vitaliy Ankov)

Rusko postavilo v Sýrii, pozdĺž hraníc východnej Európy, a až k polárnemu kruhu, prstenec protivzdušnej obrany, ktorá je schopná čeliť aktivite americkej armáde. Píše o tom denník The Wall Street Journal.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke systém PVO S-400

The Wall Street Journal tvrdí, že tento krok Moskvy donútil Washington k priznaniu, že stratil pozíciu nesporného vodcu vo vzduchu.

Protilietadlový raketový systém S-400, ktorý je “nebezpečným a potenciálne smrteľným vzdušným štítom”, sa okrem iného stal faktorom, ktorý určuje ďalšie počínanie USA a ich spojencov v potenciálnych ostrých bodoch – v Pentagone musia stále prešetriť stratégiu, či sa v tom či onom regióne nachádzajú ruské sily PVO.

Vo Washingtone vyjadrujú znepokojenie aj nad tým, že Rusko predáva komplexy S-400 iným krajinám a rozširuje tým možnosti “zadržiavania” amerických ozbrojených síl.

V novembri 2018 riaditeľ Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu Dmitrij Šugajev povedal, že protilietadlové raketové komplexy S-400 predbehnú vo všetkých ukazovateľoch zahraničné varianty, ktoré ponúkajú iné krajiny na svetovom trhu. Podľa jeho slov nákup systémov ako je S-400 inými krajinami “zapadá nevyhnutne do politického kontextu”.

S-400 je ruský protilietadlový raketový systém veľkého a stredného doletu. Je určený na likvidáciu všetkých súčasných a perspektívnych vzdušných a kozmických útočných prostriedkov. Bol zaradený do výzbroje v Rusku v roku 2007. Komplexy S-400 sa dodávali aj do Číny, Turecka a Indie.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj