Bratislava 11. septembra 2019 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, Jaroslav Novák)

Viacero aktívnych opozičných poslancov vrátane lídrov Richarda Sulíka (SaS) a Igora Matoviča (OĽaNO) sa v minulosti stretli s podnikateľom Marianom Kočnerom obvineným z objednania vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej bola zavraždená aj jeho partnerka Martina Kušnírová, a riešili s ním politické otázky. Hoci, ako tvrdí napríklad Matovič, títo politici sa s Kočnerom rozprávali z pozície “obetí”, stále išlo o ústavných činiteľov, poslancov parlamentu či v prípade Sulíka bývalého predsedu NR SR

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Kočner sa v minulosti stretával s politikmi bez rozdielu ich straníckej príslušnosti či politickej orientácie, najmä v prípade kauzy Sasanka z roku 2012, v ktorej Richard Sulík s Kočnerom v jeho kuchyni mali preberať aj voľbu generálneho prokurátora.

Kočner na následnej tlačovej konferencii, ktorú naživo prenášala televízia TA3 hovorí aj o osobných stretnutiach napríklad so súčasnou poslankyňou Európskeho parlamentu Luciou Ďuriš Nicholsonovou. Tá svoje prepojenie na Kočnera označuje ako “trápnu snahu o diskreditáciu”. Na video tento týždeň upozornil denník Pravda.

Ide o tlačovú besedu Mariana Kočnera z februára roku 2012, kde reagoval na vyjadrenia Richarda Sulíka k ich medializovanému stretnutiu v Kočnerovom dome v roku 2010. Podľa Sulíka ich stretnutie mal sprostredkovať exminister financií Počiatek, podľa Kočnera to tak nebolo a prvý Sulíkovi zavolal on a dohodli si stretnutie ešte pred tým ako Kočner v roku 2006 kandidoval na primátora Bratislavy.

Kočner tvrdil, že následne sa so Sulíkom začali pravidelnejšie stretávať pri príprave kandidátky SaS do volieb do Národnej rady, kde si údajne Sulík chcel dať preveriť kandidátov na poslancov.

Sulík podľa Kočnerových slov z roku 2012 využil jeho “dobré informácie” a zisťoval prípadné šrámy potenciálnych poslancov – “či tí ľudia sú čistí,” ako to vtedy komentoval podnikateľ.

Kočner uviedol, že využil “svoje zdroje” a pre Sulíka túto službu vykonal. Kočnerove kontakty, ktoré v súčasnosti opozícia vo veľkom kritizuje tak v minulosti poslúžili práve jej. Spravodajská televízia v tom čase označila Kočnera ako “veľkopodnikateľa a človeka zo zoznamu záujmových osôb”.

Rozhovor na lavičke i spoločenské akcie

V rámci tlačovej konferencie Kočner v tom čase okrajovo prezentoval aj niektoré zistenia o členoch SaS, ktoré predtým tlmočil Sulíkovi. Vyjadril sa aj k osobe neskoršej poslankyne za SaS Nicholsonovej, ktorá v roku 2012 uviedla, že Kočner je “kreatúra, ktorá vyhľadáva stretnutia s politikmi, a potom ich vydiera”.

Kočner na to na tlačovej besede reagoval: “Pani Nicholsonová, keď ste pred štyrmi rokmi sedeli so mnou v parku na lavičke a družne sme sa asi dve hodiny rozprávali o všeličom možnom a v zásade sme si celkom dobre rozumeli vo svojich názoroch, pani Nicholsonová, vtedy som sa vám nezdal ako kreatúra? Až dnes, keď zachraňujete svojho predsedu?” Uviedol podnikateľ.

Lucia Ďuriš Nicholsonová v tom čase pôsobila ako novinárka. V stanovisku pre denník Pravda uviedla, že ako novinárka novín Práca v tom čase pokrývala kauzu televízie Markíza.

“Prichádzala som do pravidelného kontaktu s Gamatexom, teda s Kočnerom, Ághom aj Ruskom a Volzovou rovnako ako aj ostatní novinári. Neskôr som sa zúčastňovala na rôznych spoločenských akciách kvôli novinárskej práci a kontaktom a na niektorých mohol byť prítomný aj Kočner, lebo ten bol všade, o čom napokon informovali výdatne aj slovenské médiá.”

Dodala, že dávať Kočnera do súvisu s ňou ako političkou je “pokusom o pokračovanie smiešnej spravodajskej diskreditácie” jej osoby. “Odporúčam vám, aby ste riešili živé kontakty Kočnera s čelnými predstaviteľmi Smeru, so sudcami a prokurátormi či s NAKA a neboli súčasťou trápneho pokusu spájať mňa s Kočnerom a jeho kriminálnymi aktivitami,” uzavrela Nicholsonová.

Demokratické jadro SaS

Europoslankyňa Nicholsonová má v súčasnosti pozastavené členstvo v strane SaS po tom, čo nedávno nebola zvolená republikovou radou do užšieho vedenia strany.

Na sociálnej sieti sa však prihlásila k iniciatívne Demokratického jadra SaS, ktoré po víkendovom kongrese oznámilo vznik novej platformy. Jej členovia kritizujú šéfa strany Sulíka za to, že “nedemokraticky” zvolal mimoriadny kongres, aby si potvrdil svoju líderskú pozíciu.

Na čele platformy stojí Ľubomír Galko, ktorý pred časom uviedol, že uvažoval o kandidatúre na šéfa SaS v roku 2020. Sporom medzi Galkom a Sulíkom je okrem iného i v tom, že podľa novej platformy Sulík odmieta explicitne pomenovať Ruskú federáciu ako hrozbu pre bezpečnosť

Pozná sa s Kočnerom aj Ján Budaj?

O svojom vzťahu s kontroverzným podnikateľom Kočnerom sa nedávno nejednoznačne vyjadril aj poslanec za OĽaNO Ján Budaj, ktorý diskutoval v televízii TA3 s poslancom za Smer-SD Erikom Tomášom.

Tomáš uviedol, že opozícia ako na bežiacom páse zvoláva mimoriadne schôdze s návrhmi na odvolávanie členov vlády vrátane premiéra, čím tento inštitút úplne dehonestuje.

“Opäť to bude ten istý scenár – cirkus, vylievanie vedier špiny na súperov a to všetko pod rúškom nekonečného farizejstva,” dodal s tým, že príkladom je aj poslanec Ján Budaj.

Ten v diskusnej relácii Téma dňa odpovedal, že “si nespomína” či sa osobne stretol s Marianom Kočnerom. “Tak boli ste s ním alebo nie?” Opýtal sa znovu Erik Tomáš poslanca Budaja s tým že on sa s Kočnerom nikdy nestretol. “Nespomína si,” povedal ešte raz Budaj s tým, že už je starší.

“Veď Kočner sa pohyboval vo všetkých verejných priestoroch,” odpovedal všeobecne Budaj.

Jaroslav Zajac

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj