Bratislava 13. augusta 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Verejné obstarávanie na viaceré druhy kamier, ktoré koncom minulého roka vyhlásil rezort vnútra, je naďalej predmetom kontroly Úradu pre verejné obstarávanie. Pre agentúru SITA to uviedol tlačový odbor kancelárie MV SR

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Kontrola tendra zo strany ÚVO bola medializovaná začiatkom júla tohto roka. Úrad zároveň vydal predbežné rozhodnutie, podľa ktorého ministerstvo nemôže do ukončenia kontroly v tendri pokračovať. ÚVO už predtým odporúčal rezortu úpravu tendra, napríklad jeho rozdelenie na viac častí.

Ministerstvo vnútra vyhlásilo v novembri 2018 verejné obstarávanie na dodávku kamerových systémov určených pre monitoring policajných zložiek, ochranu budov a verejných priestorov. Predmetom zákazky za 99,5 milióna eur je podľa ministerstva dodávka kamier, záznamovej techniky, rôzneho typu podporných zariadení a kabeláže vrátane licencií a servisu.

Súčasťou obstarávania je aj zabezpečenie personálnych kamier – odevných kamier. Podľa ministerstva musia spĺňať náročné podmienky nielen na technické prevedenie, ale aj na prenos videí a ich centrálne ukladanie. “Záznamové zariadenia budú slúžiť predovšetkým na monitorovanie a záznam služobných činností policajtov v kontakte s verejnosťou – najmä využívania policajných oprávnení počas služobných zákrokov. Budú však dôležité aj pre ochranu policajtov, keďže tí bývajú kritizovaní nielen pre formu zákrokov, ale napríklad aj pre nečinnosť,” vysvetlil rezort. Skúsenosti polície podľa ministerstva potvrdzujú, že keď sú si ľudia pri zákrokoch polície vedomí, že aj ich snímajú kamery, správajú sa oveľa kultivovanejšie ako vtedy, keď sa zásahy nezaznamenávajú.

Rezort ešte minulý rok v súvislosti s tendrom skonštatoval, že súťažné podklady prešli opakovanou ex-ante kontrolou Úradu pre verejné obstarávanie s cieľom predísť akejkoľvek diskriminácii uchádzačov a prieťahom v obstarávaní.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj