Moskva 11. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot Youtube)

Ruská televízna stanica Zvezda zverejnila video zo skúšok brány, určenej na ochranu vstupu do veliteľského bunkra raketových vojsk strategického určenia. Skúšky prebehli na objekte v blízkosti Petrohradu. Kapacita výbušniny bola 200 kilogramov v TNT ekvivalente

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Záber z videa

Inžinieri namontovali dvere s hmotnosťou štyri tony do špeciálneho výklenku na skládke v Leningradskej oblasti. Kapacita výbušného zariadenia stačila k vytvoreniu výbušnej vlny, vznikajúcej pri jadrovom výbuchu. Inžinieri poznamenávajú, že skúšky prebehli úspešne. Geometria dverí sa zachovala a konštrukčné prvky zostali nezmenené.

V novembri tohto roku zverejnili zábery simulovaných testov vplyvu tlakovej vlny z jadrového výbuchu na moskovskom 12. centrálnom výskumnom ústave ruského ministerstva obrany.

TNT

TNT je klasickou zmesou chemikálií, ak potrebujete niečo vyhodiť do vzduchu. Táto látka je tak dobre známa vo svete, že sa dokonca používa ako meradlo efektivity výbuchov: od prasknutej žiarovky, po monumentálny jadrový výbuch.

Ale nový výskum z Los Alamos National Laboratory a Armádneho výskumného laboratória USA objavil chemikáliu bisoxadiazol (C6H4N6O8), ktorá má mnoho výhod TNT, pritom počas jej produkcie sa neuvoľňuje toľko toxického odpadu, samozrejme má aj lepšie výbušné vlastnosti.

TNT sa stala kultovou látkou vďaka svojmu nízkemu bodu tavenia 80 stupňov Celzia, čo urobilo výrobu výbušniny oveľa bezpečnejšou, začala sa tak šíriť po svete.

Najčastejšie je použitá v granátoch a mínometných granátoch,“ hovorí Jesse Sabatini, chemik z Armádneho výskumného laboratóriá v Marylande.

Hlavnou nevýhodou TNT podľa chemikov škodlivé odpady, ktoré sa zhromažďujú pri výrobe výbušniny.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj