Dolná Krupá 22. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)

Slovenské národné múzeum (SNM) pripravuje nové verejné obstarávanie na rekonštrukciu kaštieľa v Dolnej Krupej v okrese Trnava. Pôvodné obstarávanie bolo neúspešné, pretože ponuky dvoch uchádzačov prekročili predpokladaný rozpočet. Predpokladaná hodnota rekonštrukcie kaštieľa bola vyrátaná na zhruba 1,7 milióna eur bez DPH, ponuky dvoch stavebných firiem boli vyššie ako dva milióny eur bez DPH

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke kaštieľ v Dolnej Krupej neïaleko Trnavy

Rekonštrukcia kaštieľa v Dolnej Krupej, ktorý má v správe Slovenské národné múzeum – Hudobné múzeum, má byť financovaná z eurofondov v rámci cezhraničného slovensko – rakúskeho projektu.

Projektová dokumentácia sa spolu s rozpočtom stavby podľa vysvetlenia riaditeľky SNM – Hudobného múzea Edity Bugalovej tvorila ešte v roku 2016, verejné obstarávanie bolo vyhlásené v roku 2018, ceny stavebných prác medzitým stúpli. SNM vyššie ceny neakceptovalo, v súčasnosti však zabezpečilo precenenie stavby.

Slovenská aj rakúska strana v súčasnosti podľa Bugalovej podali žiadosť o predĺženie termínu projektu do konca roku 2021. „Zároveň SNM ako hlavný partner projektu požiadalo ministerstvo kultúry o zabezpečenie predfinancovania nákladov, ktoré budú neskôr refundované, a tiež o prostriedky na dofinancovanie stavebnej časti projektu. Od týchto krokov závisí vyhlásenie nového verejného obstarávania, ktoré je už pripravené, na stavebnú obnovu kaštieľa,“ povedala Bugalová.

S požiadavkou na predĺženie termínu eurofondového projektu súhlasí aj jeden z rakúskych partnerov, mesto Marchegg. Na rozdiel od slovenskej strany má na to úplne iné dôvody. V priebehu minulého roku dostal Marchegg od dolnorakúskej vlády dotáciu 15 miliónov eur na kompletnú obnovu svojho zámku, v dôsledku čoho príde k zmene postupu jeho rekonštrukcie.

Slovenské národné múzeum so svojimi organizačnými zložkami Historické múzeum a Hudobné múzeum spoločne s rakúskymi partnermi z Viedne a Marcheggu pracujú na cezhraničnom projekte už od roku 2015. Koncom roku 2017 im boli eurofondy schválené a v polovici roku 2018 bola podpísaná zmluva o poskytnutí nenávratného finančného príspevku z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Pôvodný termín na ukončenie celého projektu bol stanovený na koniec roku 2020.

je v správe Slovenského národného múzea – Hudobného múzea. Už viac ako dvesto rokov je spájaný s menom hudobného génia Ludwiga van Beethovena, ktorý mal v rokoch 1800 – 1806 v kaštieli v Dolnej Krupej viackrát navštíviť Brunsvikovcov, majiteľov tamojšieho panstva. Legenda hovorí, že práve tu má pôvod aj Beethovenova slávna Sonáta mesačného svitu a nemenej známy „list nesmrteľnej milenke“.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj