Banská Bystrica 20. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

Celkovú výmenu vykurovacieho zdroja a modernizáciu vykurovacieho systému zrealizovali v Materskej škole v obci Heľpa v okrese Brezno. Ako pre agentúru SITA uviedol starosta obce Peter Hyriak, na tento projekt získala samospráva 119 199 eur z Ministerstva životného prostredia SR. Práce sa začali v marci a v septembri stavbu skolaudovali

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke starosta obce Heľpa Peter Hyriak

„V materskej škole sa nachádzala kotolňa na tuhé palivo a tento stav bol nevyhovujúci z enviromentálneho hľadiska, lebo dlhodobo znečisťovala naše ovzdušie,“ uviedol starosta obce s tým, že hlavným cieľom výmeny bolo zvýšiť energetickú efektívnosť vykurovania.

Obec v minulom roku zrekonštruovala aj budovu hasičskej zbrojnice, ktorú v súčasnosti využíva Dobrovoľný hasičský zbor v Heľpe ako svoju základňu a na garážovanie požiarnej techniky. V tejto budove má sídlo aj Slovenská pošta. „Tento rok sa nám podarilo z vlastných zdrojov znížiť energetické náklady zateplením tejto časti budovy s vymenením okien a dverí. Všetky tieto aktivity obec finančne zabezpečovala z vlastných zdrojov a pritom sme opravili aj schodisko a terasu pre vstup do poštového úradu,“ uviedol Hyriak a dodal, že pre klientov pošty vybudovali aj bezbariérový prístup. V súčasnosti ešte vykonávajú práce spojené s úpravou a zazeleňovaním okolia celého objektu, ktoré podľa starostu výraznou mierou prispejú k estetickému vzhľadu obecnej budovy.

V obci pracujú aj na obnove budovy obecného úradu a pripravujú ďalšiu etapu budovania kanalizácie v dĺžke približne 230 metrov, na ktorú majú schválený nenávratný príspevok 195-tisíc eur. „Tieto financie budeme dopĺňať vlastným zdrojmi vo výške päť percent ako povinné spolufinancovanie obce. Projekt je v štádiu predrealizačných príprav a plánované ukončenie je do konca roka 2019,“ dodal starosta s tým, že tento úsek kanalizácie je jedným z posledných, ktoré je potrebné dobudovať pre zabezpečenie 100-percentného systému kanalizácie obce Heľpa.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj