Bratislava 6. decembra 2019 (HSP/Foto: Slavica)

V kinosále v budove slovenského parlamentu v Bratislave sa včera na pravé poludnie  začalo stretnutie poslancov s neobyčajnou návštevníčkou – Annou Tuvovou, ženou, ktorá dlhé roky žila na Donbase a prežila všetky hrôzy a utrpenia občianskej vojny, v ktorej sa v súčasnosti zmieta celý obrovský región. Počas bombardovania ukrajinskou armádou stratila muža a dcéru a po výbuchu míny jej odtrhlo ľavú ruku

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Anna Tuvová slovenským poslancom a hŕstke prítomných novinárov porozprávala o súčasnej situácii na Donbase, o tom, ako ľudia túžia po mieri, a o tom, ako sa ten mier dá nastoliť. Cestuje po celom svete a rozpráva pravdu o udalostiach na Donbase. Túto mladú a veľmi odvážnu ženu talianske mierové organizácie menovali na Nobelovú cenu mieru. Na túto besedu s Annou Tuvovou organizátori – nitrianske občianske združenie Slavica – pozvali zástupcov všetkých frakcií v parlamente. Určite chápete, že mnohí jednoducho toto pozvanie odignorovali a neprišli.

Pred začiatkom podujatia síce do kinosály zavítalo zopár opozičných poslankýň a poslancov, zisťovali, čo sa deje. Keď sa dozvedeli, že nejaká žena, ktorá takmer celý život prežila na Donbase, bude hovoriť o tom, čo sa tam v súčasnosti deje, rýchlo, ako čert pred krížom, utekali preč: slniečkari nepotrebujú pravdu a tú pravdu nechcú dokonca ani počuť. Zabudli, ako sa začala „nežná revolúcia“ v Kyjeve: takto „bojovali za slobodu“ moderní barbari.

V úvode hlavný organizátor podujatia, predseda občianskeho združenia Slavica /Nitra/ Miloš Zverina krátko predstavil Annu Tuvovú a prezradil, prečo prišla na Slovensko a o čom bude hovoriť v priebehu nasledujúcich dvoch hodín.

Anna Tuvová /po rusky a po ukrajinsky – Anna Tuv/ aj sama vysvetlila, prečo prišla práve na Slovensko: má tu veľa priateľov a známych, bola tu v lete tohto roka a vie, že drvivá väčšina  obyvateľov našej krajiny chce, aby na Donbase konečne bol nastolený mier a ľudia mohli žiť normálny život. Podčiarkla, že chcela porozprávať pravdu slovenským poslancom o tom, čo sa v skutočnosti deje na Donbase, prečo neprestáva ostreľovanie, ako každý deň zabíjajú a zraňujú ďalších civilistov, prečo ukrajinskí radikáli a neonacisti nechcú ukončiť túto vojnu: chcú jednoducho zlikvidovať obyvateľov Donbasu, veď ich lídri veľa razy cynicky vyhlasovali, že potrebujú toto územie, ale nie ľudí, ktorí tam žijú

V úvode porozprávala o začiatku krvavého vojenského konfliktu na Donbase, keď ukrajinská armáda zaútočila na civilistov so stíhačkami a vrtuľníkmi, ostreľovala obytné štvrte a snajperi doslova poľovali na ľudí. Podrobne porozprávala o tom, ako sa vyvíjal konflikt v regióne v priebehu 5 rokov.

Anna Tuvová priniesla niekoľko krátkych dokumentárnych filmov o začiatku vojny a o súčasnej situácii na Donbase, ktoré premietala pre poslancov Národnej rady. Stručne porozprávala aj o svojom ťažkom osude a o tom, čo sa jej stalo. Ešte pred pár rokmi bývala v meste Gorlovka pri Donecku, pracovala v miestnej nemocnici. Názov tohto mesta kvôli bojom na Donbase teraz poznajú mnohí ľudia na celom svete. Počas bombardovania mesta ukrajinskou armádou stratila polovicu svojej rodinu. Po výbuchu v dome jej zabilo manžela a dcéru, ďalšia dcéra a syn boli ťažko zranení. Aj samotná Anna Tuvová bola ťažko zranená: odtrhlo jej ľavú ruku a v súčasnosti má protézu

Tvrdo kritizovala vedúcich ukrajinských politikov – ako zástupcov bývalej, tak aj predstaviteľov súčasnej vlády, ktorí nedokázali, ale, podľa všetkého, ani nechcú ukončiť vojnu na Donbase. Podčiarkla, že kým v Kyjeve hrajú prím banderovci a neonacisti, vojna na Donbase sa neskončí a každý deň budú zomierať nevinní civilisti. Pripomenula niekoľko hrôzostrašných epizód, keď zahynuli mnohí jej priatelia, susedia a príbuzní, dospelí a deti.  Prízvukovala, že v priebehu piatich rokov na Donbase zahynulo vyše 13 tisíc ľudí, väčšinou nevinných civilistov, ktorých minulé, ale aj súčasné ukrajinské vedenie považuje za „odpad“,  separatistov a „agentov Kremľa…“

Anna Tuvová cestuje po mnohých krajinách a rozpráva pravdu o tom, čo sa deje na Donbase a na celej Ukrajine. Podotýka, že mnohí európski politici, „analytici“ a médiá klamú verejnosť v Európskej únii, prekrúcajú fakty, zverejňujú otvorené klamstva a nechcú povedať pravdu o tom, prečo sa začala vojna na Donbase, čo sa tam v súčasnosti deje, prečo zomierajú civilisti a ako nastoliť mier v tomto regióne.

Poznamenala, že cestuje po Európe, vystupuje pred obyvateľmi mnohých krajín a je často atakovaná rôznymi liberálmi, slniečkarmi, radikálmi a aj Ukrajincami, ktorí žijú vo viacerých členských krajinách únie a majú úplne iný názor na to, čo sa deje na Ukrajine. Niektoré európske médiá ju falošne obviňovali, že je herečka, vôbec nebola zranená, je ruská agentka a všetky jej dokumentárne filmy a svedectva je to lož a podvrh. Prízvukuje, že nefabrikuje fakty, ako to robia „Biele prilby“ v Sýrii, ale hovorí pravdu, o čom svedčia mnohopočetné rozhovory a výpovede ľudí, žijúcich na Donbase, ktorí svedčia v jej filmoch.

Mladá odvážna žena je nominovaná na Nobelovú cenu mieru a všade sa obracia na verejnosť tej – ktorej krajiny, aby ľudia žiadali ukončenie vojny na Donbase. Anna Tuvová odpovedala na  otázky prítomných poslancov a novinárov. Vyzývala ich, aby všade porozprávali to, čo uvideli v týchto filmoch, a to, čo počuli z jej rozprávania. Prízvukovala, že je veľmi dôležité, aby obyčajní ľudia v Európe vedeli, čo sa v skutočnosti deje na Donbase, aby šírili pravdivé informácie a aby žiadali vlády svojich krajín o pomoc pri nastolení mieru na Donbase.

Vysvetlila, akým spôsobom poslanci, politici, ale aj obyčajní ľudia by mohli pomáhať obyvateľom Donbasu, posielať im humanitárnu a finančnú pomoc. Vyzvala, aby pomáhali predovšetkým rodinám s deťmi, zraneným, invalidom a starším ľuďom, ktorí trpia najviac.

Ihneď reagovali poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko, ktorí v sále tvorili väčšinu divákov, a Anne Tuvovovej odovzdali sponzorský dar – 1000 eur.

Záznam z vystúpenia Anny Tuvovovej v NR SR

Eugen RusnákSme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj