Bratislava 1. júla 2019 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

V súčasnosti sa vydanie občianskeho preukazu občanovi SR viaže na jeho trvalý pobyt. Ak sa Slovák presťahuje do zahraničia, kde si vybaví aj trvalý pobyt, prichádza o slovenský občiansky preukaz a z identifikačných dokladov mu zostáva cestovný pas. Úrady ale v súčasnosti uvažujú o zmene a plánujú vydávať slovenské občianske preukazy aj ľuďom žijúcim v zahraničí. Informovala o tom televízia Markíza

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

“Pracujeme na možnosti, aby občiansky preukaz mohol byť vydaný aj občanom, ktorí v súčasnosti nemajú trvalý pobyt na území SR. Navrhujeme, aby v ňom bolo uvedené miesto pobytu s označením skratky štátu, kde má občan trvalý pobyt, ” vysvetlili na ministerstve vnútra.

Ministerstvo argumentuje aj tým, že vybavenie cestovného pasu je finančne nákladnejšie v porovnaní s občianskym preukazom, ktorého novšia forma slúži aj ako čip na elektronickú komunikáciu so štátom.

TV Markíza dodáva, že nový občiansky preukaz bude mať štandardnú platnosť desať rokov a poplatok za jeho vybavenie má byť 4,5 eura. Cestovný pas pre dospelú osobu v súčasnosti stojí najmenej 33 eur.

Ministerstvo uviedlo, že novela zákona, ktorá upravuje túto agendu má platiť od decembra tohto roka.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj