Obchodný mier? Americké médiá: USA a Čína pripravujú obchodnú dohodu

Washington 30. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)

Americkí a čínski predstavitelia začínajú pracovať na obchodnej dohode, ktorá by mohla zmierniť napätie medzi dvoma štátmi, píše denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na vlastné zdroje.

Ilustračné foto

Prezident USA Donald Trump predtým oznámil, že uskutočnil rozhovor s predsedom ČĽR Si Ťin-pchingom o otázkach obchodu a že dosiahli veľký pokrok.

Zdroje The Wall Street Journal sa domnievajú, že Trump zrejme “zveličuje blízkosť strán k dohode.” Podľa ich mienky len “chcel upokojiť trhy.”

Na začiatku decembra sa lídri USA a Číny dohodli počas summitu G20 v Argentíne na “prímerí” v obchodnej vojne.

Si Ťin-pching sľúbil, že napraví situáciu s obchodnou nerovnováhou, a že začne kupovať od USA značné množstvo poľnohospodárskej a inej produkcie.

Trump sľúbil, že nezvýši clo na čínsky tovar za 200 miliárd dolárov ročne od 1. januára z 10% na 25%, ak sa podarí stranám do 90 dní odsúhlasiť určité otázky.

Neskôr USA odložili dodatočné zvýšenie cla na čínsky import do 2. marca.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj