Bratislava 12. septembra 2019 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Začiatkom minulého týždňa senát Najvyššieho súdu odsúdil poslanca Národnej rady SR Milana Mazureka (ĽSNS) za jeho názory ako extrémistické trestné činy na peňažný trest vo výške 10.000 eur. Týmto rozsudkom mu bol tiež automaticky odňatý poslanecký mandát. Následne sa medzi politikmi a verejnosťou rozprúdila debata o Mazurekových výrokoch, ktoré odsúdili desiatky politikov, no na podporu Mazureka sa okrem jeho strany ĽSNS vyjadril napríklad aj expremiér Robert Fico.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke poslanec Milan Mazurek

Fico tvrdil, že Mazurek svojimi výrokmi tlmočil len to, čo si myslí väčšia časť populácie.

Jeden z občanov situáciu s odsúdením exposlanca Mazureka za vyjadrenie svojho názoru doviedol až do krajnosti, keď za súhlas s jeho tvrdeniami podal podnet na trestné stíhanie vlastnej osoby. Kópiu tohto dokumentu aj s komentárom zaslal do našej redakcie.

Pavol Knaperek uviedol, že v uplynulých dňoch podal vlastný podnet na trestné stíhanie jeho osoby pre podozrenie zo spáchania trestného činu podľa §423 resp. §424 a §338 Trestného zákona. “Toto oznámenie som podal elektronicky Gen. prokuratúre dňa 8. septembra 2019, následne aj v materiálnej forme na podateľni najbližšej OP,” oznámil.

“K neobvyklej forme tzv. “samoudania” som dospel po dôkladnej úvahe, aj na základe môjho konania o medializácií rozsudku NS v trestnej veci bývalého poslanca Milana Mazureka, ktorý bol odsúdený za svoje názory a výroky prezentované v rádiu Frontinus ešte dňa 2. 10. 2016. V kontexte celej relácie a aj vlastných celoživotných skúseností ich považujem za pravdivé a v zásade s nimi nemám problém. Rovnaký postoj aj spôsob argumentácie som už v minulosti otvorene a opakovane vyjadroval v rozhovoroch s inými osobami na danú tému.”

“Podľa prevládajúcej mediálnej a spoločensko-politickej “hystérie” sú vraj takéto “závažné a rasistické výroky veľmi nebezpečné a priamo ohrozujú nielen znevýhodnenú rómsku komunitu, ale dokonca spochybňujú celý demokratický systém SR” – viď. napr. nedeľná diskusia v televízii TA3,” uvádza Pavol Knaperek.

Samoudajúci sa občan preto dochádza k záveru, že keďže Slovensko je údajne právny štát, ktorého jedným z troch pilierov je súdna moc dohliadajúca na dodržiavanie práva a zákonnosti, pokiaľ má túto skutočnosť rešpektovať, musí nesúhlasiť s vlastnými názormi a bolo jeho občianskou povinnosťou takýto podnet podať. “V uvedených súvislostiach by sa mojou osobou pravdepodobne musela skôr či neskôr i tak zaoberať NAKA – či už na podnet anonyma, niektorého tzv. spoločensky rešpektovaného udavača alebo možno osoby z môjho okolia.”

Pavol Knaperek sa tak snaží poukázať na obmedzovanie slobody slova, keď je občan postihovaný za vyjadrenie svojich názorov. Paragrafy, ktoré bránia diskutovať o niektorých témach alebo pomenovať problém nie sú dobré a mali by byť zmenené. Paragraf o hanobení národa, rasy a presvedčenia prijala v parlamente súčasná koalícia a bol namierený proti ĽSNS, čo prinieslo ovocie v odsúdení Milana Mazureka. Dnes sa však tento paragraf obracia aj proti jeho tvorcom a NAKA rieši Róberta Fica pre jeho vyjadrenia, ktoré publikoval vo videu, v ktorom práve hodnotil odsúdenie Milana Mazureka.

Expolsanec Mazurek čelil obžalobe z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu. Dôvodom boli jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v Rádiu Frontinus.

Počas procesu tvrdil, že je nevinný a ak hovoril o “cigánskom terore na východe Slovenska”, myslel tým vysokú kriminalitu v osadách asociálov. Z nahrávky malo tiež vyplynúť, že ak hovorí o kriminalite detí a trestnej zodpovednosti, myslí tým akékoľvek dieťa, nielen “cigánske”.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Prvá strana trestného oznámenia, ktoré podal Pavol Knaperek sám na seba

Jaroslav Zajac

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj