Obamacare je v rozpore s ústavou, rozhodol súd

Washington 15. decembra 2018 (SITA/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)

Federálny sudca v americkom štáte Texas rozhodol, že časť kritizovanej zdravotnej reformy, známej aj ako Obamacare, je protiústavná. Ako dôvod sudca Reed O’Connor uviedol zmenu daňového zákona v roku 2017

Americký prezident Donald Trump (vľavo) ukazuje na bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu

Obamacare, oficiálne Zákon o ochrane pacientov a dostupnej starostlivosti, presadil v roku 2010 bývalý prezident Barack Obama. Cieľom reformy bolo regulovať prístup k zdravotnému poisteniu a zvýšiť tak jeho dostupnosť pre chudobnejšie vrstvy obyvateľov.

Prezident Donald Trump však zákon ostro kritizuje a už v predvolebnej kampani sľúbil, že ho zruší. Rozhodnutie texaského sudcu preto privítal ako “skvelú správ pre Ameriku”. Zákon ale ostáva v platnosti až do odvolania sa demokratov na najvyššom súde.

Obamacare mal dosah na zhruba 20 miliónov Američanov. Hoci bol program spočiatku značne kritizovaný, v poslednom čase si získal podporu obyvateľov. Republikáni ho však dlhodobo atakujú tvrdiac, že výrazne zvyšuje náklady na zdravotnú starostlivosť.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj