Berlín 25. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Probst)

Viac než polovica Nemcov má výhrady voči žiadateľom o azyl, a to i napriek ich klesajúcemu počtu. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky “Mitte” Nadácie Friedricha Eberta (FES), ktorého výsledky zverejnili vo štvrtok. Informovala o tom agentúra DPA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Zatiaľ čo v roku 2014 sa na adresu žiadateľov o azyl negatívne vyjadrovalo približne 44 percent opýtaných, počas migračnej krízy počet takto zmýšľajúcich ľudí narástol. Odrazilo sa to v prieskume z roku 2016, keď svoje znepokojivé názory na migrantov prejavilo až 49,5 percenta opýtaných.

V najnovšom prieskume dosiahlo nepriateľské naladenie spoločnosti rekordných 54,1 percenta – ide o najvyššie číslo od roku 2002, keď sa začal tento prieskum realizovať.

Nadácia Friedricha Eberta, blízka nemeckej Sociálnodemokratickej strane (SPD), ho uskutočňuje každé dva roky. Zisťuje pritom mieru krajne pravicových názorov v spoločnosti, ako i nevraživosť a xenofóbne prejavy voči istým skupinám obyvateľstva.

Výsledky prieskumu na druhej strane napríklad ukázali, že predsudky voči ľuďom bez domova od roku 2014 kontinuálne klesajú. V roku 2016 sa o tejto skupine osôb negatívne vyslovilo 18 percent respondentov. V aktuálnom prieskume to bolo len necelých 11 percent.

Štúdia takisto ukázala, že sa znížil i počet ľudí, ktorí majú výhrady voči homosexuálom – ich počet nepresiahol osem percent. Pritom pred dvoma rokmi išlo ešte o každého desiateho opýtaného.

Aktuálny prieskum vykonali na vzorke 1890 občanov Nemecka a prebiehal od septembra minulého roku do februára 2019.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj