Bratislava 10. marca 2019 (HSP/Foto: Foto: SITA-Branislav Bibel)

Už iba týždeň a budeme voliť v prvom kole prezidentských volieb. O postup do druhého kola už bojujú iba traja reálni kandidáti. Liberáli a eurohujeri v dvoch odtieňoch šedej Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič a jediný konzervatívne a národne orientovaný kandidát Štefan Harabin

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke kandidát na prezidenta SR a predseda strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba

Zatiaľ čo momentálne sa zdá, že Zuzana Čaputová je po vzdaní sa Roberta Mistríka suverénne v druhom kole, dvaja muži Maroš Šefčovič a Štefan Harabin zvedú o druhú miestenku urputný súboj plece pri pleci.

Nemuselo by tomu tak byť, keby štvrtý kandidát v rade, s veľkým odstupom za prvou trojkou, neviazal na seba 5 až 7 percent hlasov. Týmto mužom, o ktorom viacerí hovoria, že svojim postojom rozhodne prezidentské voľby je predseda ĽSNS Marián Kotleba.

Pravda je tá, že predseda ĽSNS, podľa posledných pred moratóriom zverejnených prieskumov, viaže na seba 5 až 7 percent voličov, ktorí sú asi najviac protieurópsky naladení a aj značne konzervatívni. Títo voliči môžu v konečnom účtovaní po prvom kole prezidentských volieb chýbať Harabinovi. Druhé kolo tak môže byť súboj dvoch liberálov a eurohujerov Čaputovej proti Šefčovičovi.

Toto nebezpečenstvo si dnes na Slovensku uvedomujú asi všetci. Uvedomuje si to iste aj Kotleba. Takmer každý národne zmýšľajúci človek na Slovensku si dnes praje, aby odstúpil a svojich voličov nechal hlasovať za pre nich druhého najvhodnejšieho kandidáta Štefana Harabina.

Kotleba to však z nejakého dôvodu nevie urobiť. Kto vie, čo všetko zohráva úlohu. Mnohí Kotlebovi za to nadávajú a odsudzujú ho, ale nesnažia sa ho pochopiť. Kotleba je dlhodobo mediálne lynčovaný. Nič okrem hrubej kritiky na seba v médiách už roky nepočuje. Je persona non grata, vyvrheľ, odpad. Spojenie s ním znamená biľak na kariére a možné dôsledky v budúcnosti. Žiť v takomto svete, pod neustálim tlakom, nie je iste jednoduché.

Kotleba je reálne veriaci človek a aj jediný, kto sa v dnešnom parlamente snaží za ochranu života a zastavenie potratov. Spomínam to preto, lebo pri poslednom hlasovaní stiahol svoj návrh zákona, za ktorý poslanci odmietali hlasovať a dal tak priestor získať slávu a vavríny víťazstva Vašečkovi z jeho návrhom. Bol to veľký štátnický krok, ktorí aj všetci naprieč politickým spektrom oceňovali. Nemožno však od Kotlebu čakať, alebo dokonca vyžadovať, aby takéto kroky robil každý deň.

On sa oprávnene pýta, kedy urobí niekto takýto ústretový krok voči nemu.

V tomto prípade, pri voľbe prezidenta sa však zdá, že takýto krok Kotleba neurobí. Nemám mu to za zlé, ale v tomto prípade sa skôr čudujem. Harabin na poste prezidenta má totiž pre Kotlebu dva dôležité bonusy. Za prvé pozval by ho do paláca a legitimizoval ho tak ako normálnu politickú stranu. Harabin na poste prezidenta si nezaloží politickú stranu a nepôjde s ňou do parlamentných volieb, zatiaľ čo ak prezidenta nezíska, je možné že to urobí a následne oslabí práve Kotlebovcov vezmúc im protestného voliča, ktorého doteraz boli jediným prístavom.

Národný politik i národný volič, obaja sa v prvom rade musia pozerať na národ. Rovnako ako sa naň pozerám ja, keď píšem tieto riadky. Je úplne jasné, že aj ten najhorší národný kandidát, je tisíckrát pre Slovensko lepší, ako ten najlepší liberálny. Preto keby mal najväčšie šance z národne orientovaných kandidátov na zvolenie za prezidenta Kotleba, prikročil by som k tomu pragmaticky a volil jeho, keby mal najväčšie šance iný národne orientovaný kandidát, tak by som šiel voliť toho a keďže najväčšie šance má momentálne Hrabin pôjdem ho voliť .

To isté by mal urobiť aj Kotleba, ale z nejakého dôvodu to urobiť nemôže a tak ho do toho netlačme a nechajme ho tak.

O to väčšia je však dnes zodpovednosť na voličoch ĽSNS, ktorí sa budú musieť rozhodnúť a možno aj ísť proti rozhodnutiu svojho predsedu. Ak im ide o Slovensko, budú v týchto jedných voľbách musieť urobiť vínimku a dať hlas namiesto Kotlebu Harabinovi.

Človek ktorý rozmýšľa národne, to tak aj bez výčitiek svedomia urobí. Štát, národ, jeho sebaurčenie je najvyššia politická hodnota.

A ja si dovolím tvrdiť, že voliči ĽSNS takí sú, že v prvom rade myslia na národ. Vy voliči ĽSNS totiž rozhodnete o tom, kto pôjde do druhého kola a dostane tak šancu hájiť národné farby v súboji o prezidentský palác.

Jozef Poruban


Zdroj