Bratislava 10. mája 2019 (SITA)

Poslanci parlamentu v piatok stiahli z aktuálneho rokovania dva body schváleného programu, ktoré sa týkali povinnosti uvádzať pôvod mäsa v zariadeniach verejného stravovania. Konkrétne išlo o návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia od poslankyne Evy Antošovej z SNS a novelu zákona o potravinách z dielne Most-Híd

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Rozprava o týchto dvoch novelách mala pôvodne byť na májovej schôdzi zlúčená. Dôvodom stiahnutia týchto noviel zákonov je podľa poslanca NR SR za Most-Híd Petra Antala plánované spojenie oboch návrhov do jedného návrhu na najbližšej parlamentnej schôdzi.

“Je nevyhnutné, aby spotrebiteľ disponoval informáciou o pôvode mäsa, z ktorého konkrétna prevádzka spoločného stravovania pripravuje pokrmy, aby vedel urobiť svoje obchodné rozhodnutie aj podľa ďalších informácií,” uviedla Eva Antošová z SNS. Novela, ktorú navrhovala samostatne Eva Antošová, mala reagovať na opakované kauzy pri dovozoch mäsa. “V prípade predaja mäsa v maloobchode sa o pôvode mäsa spotrebiteľ jednoducho dozvie, keďže ide o povinný údaj na etikete. Rozdielna situácia však nastáva v zariadeniach spoločného stravovania. Tu existuje síce právo spotrebiteľa informovať sa na pôvod mäsa, z ktorého bol pokrm pripravený, avšak táto informácia je zväčša len ústna, t.j. priamo na mieste neoveriteľná,” dodala Antošová.

Strana Most-Híd zas vo svojom návrhu upozorňovala, že cieľom predkladanej úpravy nie je znevýhodniť mäso pôvodom z iných členských štátov alebo z tretích krajín. “Samotné rozhodnutie spotrebiteľa o tom, či si pokrm alebo jedlo obsahujúce mäso z danej krajiny vyberie, je otázkou konkrétnych spotrebiteľských preferencií. Pôvod mäsa z iného členského štátu alebo z tretej krajiny môže voľbu spotrebiteľa ovplyvniť pozitívne, najmä ak ide o krajinu, ktorá je známa produkciou veľmi kvalitného mäsa,” spresnila strana Most-Híd.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj