Novým predsedom CSU sa stal Markus Söder

Berlín 19. januára 2019 (TASR/SITA/HSP/Foto: TASR/AP- Matthias Schrader)

Novým predsedom bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) sa v sobotu stal Markus Söder, ktorý vo funkcii nahradil Horsta Seehofera. Informovala o tom agentúra DPA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Markus Söder

Söder bol za predsedu strany zvolený na mimoriadnom zasadnutí CSU v Mníchove po tom, ako sa Seehofer, ktorý v súčasnosti zastáva funkciu nemeckého ministra vnútra, ešte v novembri 2018 vzdal pozície lídra strany. Ten vtedy svojou rezignáciou reagoval na viac ako 10 percentný prepad preferencií CSU vo voľbách do bavorského parlamentu.

52-ročný Söder získal 87,4 percenta hlasov delegátov a na najvyššom straníckom poste tak nahradí 69-ročného Horsta Seehofera, ktorý túto funkciu zastával viac než desať rokov.

Seehofer sa stal predsedom CSU, sesterskej strany kresťanských demokratov kancelárky Angely Merkelovej, v roku 2008. Od tohto roku až do marca 2018 bol aj bavorským premiérom. Na tejto pozícii ho po vnútrostraníckych tlakoch vystriedal práve Söder. Ten bol tiež jediným kandidátom na predsedu CSU. Seehofer ostáva aj naďalej nemeckým ministrom vnútra.

V súčasnosti zastáva Söder pozíciu Bavorského premiéra, na ktorej vystriedal Seehofera ešte v marci 2018.

CSU je nemecká kresťansko-konzervatívna politická strana, ktorá pôsobí výhradne na území Bavorska. Na spolkovej úrovni spolupracuje už tradične s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) v rámci koalície s názvom CDU/CSU.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj