Varšava 14. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)

Člena poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Mariusza Kamiňského vymenovali v stredu za nového ministra vnútra, a to napriek polemike súvisiacej s rozhodnutím súdu z roku 2015, ktorý mu zakázal zastávať štátnu funkciu. Tento verdikt bol neskôr zrušený vďaka prezidentskej milosti

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Mariusz Kamiňski

Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Kamiňského nominácia sa dostala pod paľbu kritiky zo strany opozičných politikov z Občianskej platformy (PO), ktorí sa obávajú rozšírenia právomocí činiteľa uznaného za vinného zo zneužitia moci pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami.

Kamiňski si udrží svoj súčasný post ministra-koordinátora špeciálnych jednotiek. V kresle ministra vnútra nahradí odchádzajúcu Elžbietu Witekovú, ktorú zvolili za predsedníčku Sejmu – dolnej komory poľského parlamentu.

Kamiňski je zakladateľom a prvým riaditeľom poľského Ústredného protikorupčného úradu (CBA). V roku 2015 ho súd prvej inštancie poslal na tri roky do väzenia a zakázal mu na jedno desaťročie vykonávať štátny úrad v súvislosti s vyšetrovaním údajnej korupcie na ministerstve poľnohospodárstva, ktoré v roku 2007 viedla CBA.

Ešte pred tým, ako o prípade mohol rozhodnúť odvolací súd, však vtedy novozvolený poľský prezident Andrzej Duda Kamiňského omilostil. Tento bezprecedentný krok bol v roku 2018 sankcionovaný ústavným súdom.

Podľa PiS bol proces s Kamiňským politicky motivovaný. “Kamiňski je správnym mužom na správnom mieste,” vyhlásil Duda na jeho stredajšom slávnostnom vymenovaní v prezidentskom paláci vo Varšave.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj