Martin 3. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Ďurčo)

Vyučovanie v novom školskom roku 2019/2020 sa v pondelok začalo aj deťom v Univerzitnej nemocnici Martin (UNM). TASR o tom informovala Zuzana Marčeková z oddelenia marketingovej komunikácie UNM

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Základná škola s materskou školou pri zdravotníckom zariadení v Martine vzdeláva hospitalizované deti od roku 1962. Za ten čas sa učitelia a vychovávatelia venovali už viac ako 100.000 žiakom. „Ročne odučia zhruba 1000 detí v základnej škole a 800 až 900 v materskej škole a školskom klube detí, do ktorého sa zaraďujú aj stredoškoláci,“ uviedla Marčeková.

Martinská “škola v bielom” je podľa Marčekovej najväčšou školou pri zdravotníckom zariadení v Žilinskom kraji. Jej úlohou je zabezpečiť školopovinným deťom kontinuitu pri vyučovaní v čase hospitalizácie v takej miere, v akej to dovoľuje ich zdravotný stav.

Žiaci na hodinách jednotlivých predmetov nadväzujú na posledné učivo, ktoré preberali vo svojej škole. Pedagógovia deti vyučujú buď individuálne pri lôžkach alebo v triedach. „Učíme na všetkých oddeleniach UNM, na ktorých sú hospitalizované deti. Pokrývame vzdelávací proces v dopoludňajších hodinách, deti sa denne učia jeden až tri predmety. Popoludní je to činnosť detí v školskom klube, kde si kreslia, vytvárajú rôzne darčeky, a tak trávia voľný čas,“ priblížila vzdelávací proces riaditeľka základnej školy s materskou školou pri zdravotníckom zariadení Renáta Šmáliková.

Martinská nemocnica má veľkú spádovú oblasť, pedagógovia tu vzdelávajú žiakov z celého Slovenska. „Klasickú triedu máme na oddelení detskej psychiatrie, kde je aj ozajstný školský režim,“ doplnila Šmáliková. Kmeňové školy hospitalizovaných detí informujú, že vo vyučovaní pokračujú aj v nemocnici, takže nebudú mať vymeškané hodiny. Deti dostávajú aj domáce úlohy, aby veľmi nepoľavili a nezleniveli a takisto aj známky, ktoré majú rovnakú hodnotu ako tie v klasickej škole.

Podľa Marčekovej je napriek tomu škola v nemocnici iná ako klasická. „My nie sme len pedagógovia, sme terapeuti, kamaráti, tí, ktorí deti vypočujú. Máme čas venovať sa každému individuálne. Nie je to náplň práce, ktorú máme danú na papieri, ale vyplýva z veľkej oddanosti celého nášho kolektívu. Pretože učiť v nemocnici nie je také jednoduché, ako by si niekto mohol myslieť. Stretávať každý deň choré deti a aj veľmi ťažko choré deti, je práca náročná a vyžaduje si veľkú empatiu, erudovanosť a veľké srdce,“ uzavrela riaditeľka školy.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj