Peking 28. januára 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Ahn Young-joon)

V dôsledku nového koronavírusu zomrelo v Číne už najmenej 106 ľudí. Medzi 25 úmrtiami, ktoré zaznamenali v utorok, je po prvý raz jedno aj z Pekingu, zvyšok je z provincie Chu-pej, odkiaľ sa vírus začal šíriť. Čínska národná zdravotná komisia v pondelok potvrdila 1 771 nových prípadov nákazy a celonárodný počet tak stúpol na 4 515. Z nich je 976 vo vážnom stave. Po zotavení z nemocnice prepustili celkovo 60 ľudí, uvádzajú čínske štátne médiá

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Zamestnanec dezinfikuje platformu v nádeji, že zabráni prenosu koronavírusu na stanici metra v Soule

Okrem pevninskej Číny hlásia potvrdené prípady aj z Hongkongu, Macaa, Taiwanu, Thajska, Japonska, Južnej Kórey, Spojených štátov, Vietnamu, Singapuru, Malajzie, Nepálu, Francúzska, Austrálie, Srí Lanky a Kanady. Prvý prípad nákazy novým koronavírusom potvrdili už aj v Nemecku.

Americký konzulát v meste Wu-chan, epicentre nákazy, plánuje odtiaľ letecky previezť svojich diplomatov a ďalších Američanov. Evakuácie plánujú aj Japonsko, Francúzsko, Mongolsko a iné štáty. Severná Kórea a Mongolsko z preventívnych dôvodov uzavreli hranice s Čínou. Malajzia a Hongkong zase zakázali vstup na svoje územie návštevníkom z provincie Chu-pej.

Čínske úrady prijali mimoriadne opatrenia, aby zabránili šíreniu vírusu. Uzavreli mesto Wu-chan a tiež ďalších 16 okolitých miest v provincii Chu-pej, kde žije viac ako 50 miliónov ľudí. Iné mestá zase zrušili veľké podujatia a uzavreli pamiatky a turistické destinácie. Vláda v snahe udržať verejnosť doma a zabrániť tak šíreniu nákazy predĺžila do nedele voľno pri príležitosti Lunárneho nového roka. Samospráva v Šanghaji dokonca sviatočné voľno predĺžila až do 9. februára. Čínske ministerstvo školstva odložilo do odvolania začiatok nového semestra vo všetkých verejných školách a univerzitách. Do odvolania tiež v Číne zakázali obchodovanie s divými zvieratami, keďže sa predpokladá, že sa vírus na ľudí preniesol práve zo zvierat. Vo Wu-chane stavajú pre pacientov nakazených vírusom dve nemocnice s 1 500 a 1 000 lôžkami. Prvú z nich by mali dokončiť už na budúci týždeň.

Nový koronavírus sa podľa tamojších odborníkov prenáša už počas inkubačnej lehoty, ktorá sa pohybuje od jedného do 14 dní, a predtým ako sa prejavia prvé príznaky. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok uviedla, že zatiaľ nie je známe, či je vírus nákazlivý predtým, ako sa objavia symptómy. Tými sú kašeľ, horúčka a pri závažných prípadoch dýchavičnosť a zápal pľúc.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj