Novozélandská vláda ponúkne rodinám obetí útoku v meste Christchurch trvalý pobyt

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Auckland 24. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Vincent Thian)

Nový Zéland dal v stredu rodinám obetí marcovej streľby v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch možnosť požiadať v priebehu nasledujúcich dvoch rokov o trvalý pobyt v krajine. Informovala o tom agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke spomienkové miesto pred mešitou Al Noor v Christchurch na Novom Zélande

Špeciálna kategória pobytu “uznáva dosah tejto tragédie na životy tých, ktorých najviac postihla, pričom dáva ľuďom s prechodným a rezidentským pobytom určitú mieru istoty”, uviedol vo svojom stanovisku novozélandský imigračný úrad.

Definícia “najbližšej rodiny” bola v danom prípade rozšírená na širší kruh rodinných príslušníkov vrátane príbuzných partnera alebo partnerky a taktiež starých rodičov osôb mladších než 25 rokov.

Predseda Federácie islamských združení Nového Zélandu (FIANZ) Mustafa Farouk v tejto súvislosti vyhlásil, že ide o veľkorysé gesto.

“Veľmi sa tešíme,” povedal Farouk dodajúc, že “niektorí z týchto ľudí nestratili len svojich blízkych, ale aj živiteľov svojich rodín”.

Novozélandská legislatíva pozná okrem prechodného a trvalého pobytu aj pobyt tzv. rezidentský. Ten – rovnako ako trvalý pobyt – umožňuje svojmu držiteľovi žiť nastálo na novom Zélande, avšak spájajú sa s ním určité obmedzenia.

Útoky v Christchurchi sa odohrali 15. marca a ich páchateľom bol 28-ročný Austrálčan Brenton Tarrant, ktorý v mešitách Al Noor a  Linwood zastrelil 50 ľudí a ďalšie desiatky zranil.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj