Novozélanďania budú popri budúcoročných voľbách hlasovať o legalizácii marihuany

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Wellington 7. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mathew Sumner)

Obyvatelia Nového Zélandu dostanú počas najbližších parlamentných volieb v roku 2020 možnosť vyjadriť sa k otázke legalizácie marihuany. Súbežné referendum, týkajúce sa príslušného návrhu zákona, ohlásil v utorok minister spravodlivosti Andrew Little, uviedla tlačová agentúra DPA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Labouristická premiérka Jacinda Ardernová plní týmto krokom dohodu, ktorú dosiahla so spoluvládnucimi Zelenými po predošlých parlamentných voľbách z roku 2017.

Spomínaný návrh má umožniť nákup a užívanie marihuany na rekreačné účely osobám vo veku od 20 rokov. Predpokladá sa taktiež legalizácia domáceho pestovania v obmedzenom rozsahu. Súčasťou návrhu majú byť nástroje na kontrolu obchodníkov a verejný vzdelávací program.

Už v súčasnosti je na Novom Zélande dovolené užívanie marihuany na zdravotné účely. V prípade vyjadrenia súhlasu účastníkmi referenda bude musieť tento výsledok zohľadniť budúca vláda.

Nový Zéland s necelými piatimi miliónmi obyvateľov sa tak môže stať jednou z prvých krajín sveta s uvoľneným prístupom k marihuane. Priekopníkmi v tomto smere sú Uruguaj a Kanada, pripomenula DPA.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj