Bratislava 9. augusta 2019 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)

Predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Truban sa tento týždeň priznal k užívaniu marihuany a LSD, vo svojich starých článkoch dokonca “nový politik” Truban písal aj o “predaji bieleho”. Truban k tomu v piatok povedal, že pravdepodobne išlo o vtipné “funny články” z mladosti a akékoľvek pestovanie či predávanie drog pred novinármi rázne odmietol.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke predseda hnutia PS Michal Truban

Novinári sa po oficiálnej časti tlačovej besedy lídrov koalície PS/Spolu a KDH Michala Trubana opýtali na jeho staršie články, v ktorých písal o drogách podobne, ako o nich hovoril na kontroverznej prednáške, ktorá v posledných dňoch rozvírila politické vody.

Redaktorka televízie TA3 Lenka Ježová údajne na základe tipu do redakcie sa Trubana opýtala na staršie články na komunitnom portáli blackhole.sk o hackerských témach, ktorého bol kedysi Truban šéfredaktorom.

V jednom z jeho článkov bolo podľa TA3 napísané: “Nebudem sa dlho rozpisovať, dnes ma čaká ešte predať 5 gramov bieleho.” V ďalšom článku Truban písal, že “biele je už rozpredané, už ma neotravujte, že aj vy chcete…” Redaktorka sa preto opýtala, či išlo o drogy.

Truban odpovedal: “Neviem akože odkiaľ to máte, lebo ja som nikdy v živote drogy nepredával ani nič takéto som nerobil. Takže to bol možno nejaký vtípek v nejakom článku, ja som písal veľmi veľa článkov, ale ani som nikdy nepestoval drogy ani som ich nepredával,” vyhlásil”

“Ja som to v tom svojom videu všetko vysvetlil, že ja som mal jednoducho vtedy takýto prístup. Komunikoval som otvorene, bol som mladý chalan. Stále otvorene bavil, preto som akože aj to videu spravil,” dodal s tým, že si nepamätá, že by články z roku 2007, ktoré citovala novinárka napísal. “Písaval som tisíce článkov, o programovaní, o IT, rôzne funny, písaval som aj poviedky, takže neviem odkiaľ je hento vytrhnuté.”

Reakcie Beblavého a Hlinu

Alojz Hlina z KDH ku klamstvám Trubana povedal, že “platidlom v politike je dôvera”. “Tú ľahko stratíte a ťažko získate. My na Orave hovoríme, že pri robota spoznáš chlapa. Ja mám k tomu možno taký špeciálny vzťah, aj k tomu čo sa tu teraz stáva tmou dňa. Mne jedna droga – alkohol – zničila detstvo. Som si vtedy povedal, že skúsim motivovať, že ja vôbec nebudem piť alkohol. Preto, toto vnímam v určitom kontexte a ja chcem veriť, že s pánom Trubanom pri tej práci zistíme, že veci môžu fungovať.” Hlina uviedol, že vysvedčenie Trubanovi vystavia voliči.

Miroslav Beblavý zo Spolu povedal, že dúfal, že sa k tomu nebude musieť vyjadrovať o značil to za “nemilú vec”. “Lebo myslím si, že Mišo nastúpil na politickú scénu veľmi dobre, ukázal aj osobnostné vybavenie aj schopnosť dať nás dokopy, takže je to také zokopnutie, podknutie, ktoré ma veľmi mrzí a viem, že aj jeho.” Uviedol tiež, že dôvera je v slovenskej politike najvzcánejšou komoditou a preto toto podknutie koalíciu PS/Spolu poškodilo.

Šéf PS Michal Truban ale dodal, že kvôli tejto kauze nedôjde k výmene na poste predsedu stany. Povedal, že má dôveru v strane aj v koalícii. Dodal, že túto situáciu vníma ako antikampaň voči sebe a jeho rodine.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj