Bratislava 26. júla 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Bývalá hlavná kontrolórka Prievidze Jana Michaličková informovala, že podáva trestné oznámenie na súčasnú primátorku mesta a nezaradenú poslankyňu Národnej rady Katarínu Macháčkovú (členku strany Spolu) kvôli údajnému nezákonnému prevodu pozemkov.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke jedna zo zakladateliek strany SPOLU – občianska demokracia a primátorka mesta Prievidza Katarína Macháčková

Michaličková v odôvodnení podania trestného oznámenia píše o tom, že je presvedčená, že “pri získaní bývalých mestských pozemkov do osobného vlastníctva sa pani JUDr. Katarína Macháčková dopustila trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa a zároveň trestného činu podvodu.”

V čase prevodu týchto pozemkov z mestského majetku v Prievidzi Jana Michaličková pôsobila ako hlavná kontrolórka mesta. Poslanci za stranu Spolu, ktorí dnes disponujú v Mestskom zastupiteľstve Prievidza väčšinou, jej údajne v júni 2019 neumožnili vystúpiť v rozprave, keď poslanci prerokovávali v zastupiteľstve práve spomínaný prevod pozemkov a udelenie sankcie primátorke Macháčkovej.

“Títo poslanci sa na tomto zasadnutí zároveň rozhodli nerešpektovať návrh príslušnej komisie mesta, ktorá odporúčala postup primátorky Macháčkovej pri získaní spomínaných pozemkov sankcionovať. Som presvedčená, že trestný čin nemôže ostať nepotrestaný, a preto som sa rozhodla obrátiť na orgány činné v trestnom konaní,” uviedla Jana Michaličková.

V októbri minulého roka sme priniesli informáciu o tom, že Macháčková sa dostala do mediálnej pozornosti kvôli pozemkom, ktoré ešte ako mestská poslankyňa v roku 2006 odsúhlasila na predaj a následne sa stala ich vlastníčkou.

Bývalá mestská poslankyňa a terajšia šéfka radnice v apríli 2006 hlasovala za predaj mestských pozemkov súkromným osobám. Dva predmetné pozemky s rozlohou viac ako 1 500 metrov štvorcových vtedy získali do vlastníctva Milan Simušiak a jeho manželka, pričom parcely ich stáli v prepočte 4 340 eur. Tretí pozemok s rozlohou 1 481 metrov štvorcových skončil v rukách Heleny Ondruškovej z Prievidze, ktorá za pozemok zaplatila 4 055 eur.

Následne v novembri 2016 všetky tri pozemky odkúpil Jozef Kobela s manželkou. Medzi tým však majitelia požiadali o zrušenie predkúpneho práva mesta Prievidza. Poslanci zastupiteľstva aj s Macháčkovou hlasovali kladne.

Zaujímavé je, že majitelia troch parciel predali pozemky Kobelovi za rovnakú sumu, za akú ich získali od mesta. Navyše, právne úkony spojené s prevodom zabezpečovala právnička a mestská poslankyňa Macháčková. Uviedol to portál Aktuality.sk.

Následne sa ku pozemkom dostala dcéra Kataríny Macháčkovej – Barbora Kútna, ktorá ich odkúpila spoločne s manželom Lukášom Kútnym aj spoločne s rozostavanými nehnuteľnosťami. Právne úkony vybavovala pre manželov Kútnych Daša Taschová, ktorá ako advokátka sídli na tej istej adrese ako Macháčková. Píše tiež portál Glob.sk.

V októbri 2016 sa k pozemku a rodinnému domu dostala Katarína Macháčková, ktorá predtým ako poslankyňa rozhodla o jeho predaji. Vymenila ho totiž so svojou dcérou za štvorizbový byt v Prievidzi. Členovia rodiny podpísali zámennú zmluvu, v ktorej si dohodli finančné vyrovnanie 50- tisíc eur zo strany rodičov.

Členka hnutia Spolu šéfa Miroslava Beblavého v tom čase považovala celý tento prípad za špinavú hru svojich súperov v súvislosti s jesennými komunálnymi voľbami, keď opäť kandidovala na post primátorky Prievidze.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj