Bratislava 24. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR – Štefan Puškáš)

Autoškola v pôsobnosti Ministerstva obrany (MO) SR má skvalitniť výcvik vodičov Ozbrojených síl SR a zároveň byť vstupným bonusom pre uchádzačov o zamestnanie v rezorte obrany. Pre TASR to uviedla hovorkyňa MO SR Danka Capáková

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Zriadiť vojenskú autoškolu ministerstvu umožňuje na jeseň prijatá novela zákona o autoškolách, ktorá reagovala na požiadavky rezortu obrany a vnútra.

„Novela zákona ustanovila technické a technologické výnimky a tiež výnimky prevádzkovateľa autoškoly, ktoré bude rezort obrany v rámci zriadenia autoškoly využívať,“ priblížil rezort obrany.

Autoškoly prevádzkované ministerstvami obrany a vnútra boli napríklad vyňaté z jednotného informačného systému cestnej dopravy a z povinnosti používať pri vykonávaní vodičských kurzov identifikačné zariadenie, na základe ktorého možno určiť polohu služobných vozidiel.

Vojenská autoškola by podľa rezortu obrany mala školiť záujemcov v kategóriách B, C1, C, D1, D, C1E. Konkrétny termín jej vytvorenia ešte nebol stanovený, podmieňujú ho ďalšie organizačno-technické opatrenia. Fungovať by mohla pod Vojenskou políciou. „Vytvorenie vojenskej autoškoly je v súčasnosti v štádiu analýz a rokovaní expertných skupín v rámci jednotlivých zložiek rezortu obrany,“ dodáva rezort.

Rezort obrany prevádzkoval vlastnú autoškolu do roku 2003, dôvodom jej zrušenia boli podľa ministerstva reorganizačné zmeny a s tým spojené znižovanie tabuľkových počtov profesionálnych vojakov a zamestnancov. „Zároveň sa prechádzalo na profesionálnu armádu s predpokladom regrutácie občanov, ktorí už majú potrebné vodičské oprávnenia,“ vysvetlilo ministerstvo.

V súčasnosti je rozširovanie a získavanie vodičských oprávnení riešené nákupom kurzov v civilných zariadeniach.

Novelu zákona o autoškolách v novembri podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj