Bratislava 13. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Cieľom návrhu novely zákona o námornej plavbe, ktorý v stredu schválila vláda, je harmonizovať vnútroštátne právo s právom Európskej únie v pracovnej a sociálnej oblasti, ako aj v oblasti finančného zabezpečenia

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek (Most-Híd)

Novela prevezme smernicu Rady (EÚ) z 23. januára 2018, ktorou sa vykonáva Dohoda medzi Združením vlastníkov lodí Európskeho spoločenstva (ESCA) a Európskou federáciou pracovníkov v doprave (ETF). Súvisí to s dodatkami k Dohovoru o pracovných normách v námornej doprave z roku 2006, schválenými Medzinárodnou konferenciou práce 11. júna 2014 s platnosťou do 16. februára 2020.

Novelu predložil na rokovanie vlády minister dopravy a výstavby Arpád Érsek, po schválení v Národnej rade nadobudne účinnosť 16. februára 2020. “Účelom smernice je zabezpečenie rýchleho a účinného systému finančného zabezpečenia na pomoc námorníkom, ak sú zanechaní bez finančných prostriedkov a náležitej starostlivosti, a finančného zabezpečenia vlastníkov lodí, na zaistenie náhrady škody v prípade úmrtia alebo dlhodobej pracovnej neschopnosti námorníkov v dôsledku pracovného úrazu, choroby z povolania alebo nebezpečenstva z povolania,” uviedol rezort dopravy v predkladacej správe.

Novela tiež upravuje doručovanie určitých dokumentov vydávaných ministerstvom dopravy v listinnej podobe podľa zákona o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci (zákon o e-Governmente).

Podľa Dohovoru o práci v námornej doprave, ak je v námornom registri štátu zapísaná námorná loď a jej vlastník nesplní povinnosť repatriácie člena lodnej posádky, je povinný zabezpečiť repatriáciu vlajkový štát; vlastník námornej lode je povinný uhradiť náklady, ktoré vlajkový štát vynaložil na repatriáciu člena lodnej posádky. “V súvislosti s uvedenou požiadavkou, ak je v námornom registri Slovenskej republiky zapísaná námorná loď a vlastník námornej lode zapísanej v námornom registri SR si nesplní povinnosť repatriácie, ministerstvo je povinné zabezpečiť repatriáciu člena lodnej posádky,” priblížilo ministerstvo dopravy.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj