Peking 22. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik)

V utorok 23. júla 2019 Čínska ľudová republika zavedie nové antidumpingové clá na import niektorých druhov tovaru z nerezovej ocele dovážanej z Európskej únie, Južnej Kórey, Japonska a Indonézie. Tieto clá budú predstavovať 18,1 až 103,1 percenta. Informovalo o tom Ministerstvo obchodu Číny

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke burza v Číne

Antidumpingové clá sa budú týkať ingotov z nerezovej ocele a za tepla valcovaných plechov z tohto materiálu. Riešenie o zavedení cla bolo uskutočnené na základe vyšetrovania z júla minulého roka, ku ktorému došlo po sťažnosti štátnej firmy Shanxi Taigang Stainless Steel.

Vyšetrovatelia dospeli k záveru, že k dumpingu u výrobkov došlo a že ako výsledok dumpingu čínsky priemysel utrpel straty. Ingoty z nerezovej ocele a za tepla valcovaných plechov z tohto materiálu sa používajú, ako surovina na výrobu za studena valcovaných výrobkov. Využívajú ich tiež v železnici, energetike, staviteľstve a v ďalších oblastiach.

Za niekoľko rokov sa Čína stala z najväčšieho svetového dovozcu ocele tým najväčším výrobcom a vývozcom nerezovej ocele vo svete. V roku 2018 sa objem jej výroby zvýšil o 2,4 percenta a v súčasnej dobe je to 26,7 milióna ton. Import výrobkov z nerezovej ocele sa potom zväčšil o 53,7 percenta.

Problémy európskych oceliarov

Podľa českých oceliarov lacná oceľ z Číny ničí oceliarsky trh, v prvom rade, ten európsky. Kvôli poklesu domáceho dopytu majú v Číne veľké prebytky ocele, ktorú importujú do celého sveta za veľmi nízke ceny. Podľa expertov má Čína takmer trojnásobnú nadkapacitu v porovnaní s európskou spotrebou.

Európski oceliari volajú po ochrane trhu a zavedenia antidumpingových opatrení. Bojujú o to, aby Čína, ktorá dotuje čínsky tovar pri vývoze, nedostala štatút trhovej ekonomiky, a teda bola možnosť antidumpingových riadení. Ak by Čína dostala status trhového hospodárstva, znamenalo by to ohrozenie, nielen hutného, ​​ale aj papierenského, automobilového a sklárskeho priemyslu. V dôsledku toho by mohlo v krajinách Európskej únie zaniknúť až 3,5 milióna pracovných miest.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj