Alžír 5. marca 2019 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Anis Belghoul)

Situácia v Alžírsku už niekoľko týždňov čoraz viac eskaluje a stáva sa z nej nebezpečná kríza, ktorá môže vyústiť do občianskej vojny. Následne môže spôsobiť novú migračnú vlnu smerujúcu do Európy

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke demonštranti s transparentmi počas protestného pochodu v uliciach Alžíra 22. februára 2019 proti opätovnej kandidatúre alžírskeho prezidenta Abdala Azíza Butefliku na piate funkčné obdobie

Masové protesty podľa vzoru francúzskych žltých viest sa odhrávajú nielen v hlavnom meste krajiny, ale aj v ďalších mestách Alžírska, najväčšieho afrického štátu, ktorý je už tradične úzko prepojený s Francúzskom.

Spúšťacím impulzom masových demonštrácií bolo ohlásenie piatej kandidatúry neschopného a už dlho stojaceho v paľbe kritiky prezidenta Abdelaziza Bouteflika. Alžírčania ho považujú len za bábku v rukách tých, ktorí nesú zodpovednosť za veľkú a dlhotrvajúcu ekonomickú a spoločenskú krízu.

V 90. rokoch minulého storočia vznikla v Alžírsku z podobných protestov občianska vojna, ktorá preskočila do ďalších arabských štátov a vo svete sa hovorilo o arabskej jari.

Vzniklo očakávanie, že príde k reformácii islamu a demokratizácii arabských štátov. Nestalo sa ani jedno ani druhé. Práve naopak. Už v priebehu niekoľkých rokov sa islam čoraz intenzívnejšie menil na islamizmus a z neho sa zrodil aj islamistický terorizmus a netrvalo dlho a začali sa vytvárať vlny migrantov smerujúce do Európy.

Aj teraz môže prísť v Alžírsku (41 miliónov obyvateľov) k občianskej vojne a v takom prípade si budú státisíce Alžírčanov uplatňovať právo na azyl v Európe. Okrem toho má viac ako milión občanov Alžírska aj francúzske občianstvo a preto majú právo prísť do EÚ.

Protesty z Alžírska preskočili už aj do Francúzska, kde už demonštrujú tamojší Alžírčania tiež a s nimi množstvo sympatizantov. Francúzsko sa otriasa pod vlnou demonštrácii žltých viest a teraz k nim pribudli aj alžírske demonštrácie.

Alžírsko ničí obrovská korupcia, v krajine je vysoká nezamestnanosť, najmä u mladých. Úzka vrstva vysoko privilegovaných ľudí sa rozprávkovo obohacuje a brzdí tak a obmedzuje potrebné investície na oživenie ekonomiky.

Roman Bednár


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj