Oslo 12. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Terje Pedersen)

Nór podozrivý zo zabitia svojej nevlastnej sestry a spustenia streľby v mešite neďaleko Osla odmietol obvinenia z vraždy a pokusu o vraždu. Podľa tlačovej agentúry AFP to v pondelok oznámil jeho právnik

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Policajti na mieste po streľbe v islamskom centre al-Noor v meste Baerum neďaleko Osla 10. augusta 2019

Muž, médiami identifikovaný ako 21-ročný Philip Manshaus, je podozrivý z vraždy svojej 17-ročnej nevlastnej sestry a pokusu o vraždu v islamskom centre al-Noor v meste Baerum. K incidentu došlo v sobotu. Polícia zvažuje, že medzi obvinenia pridá aj “pokus o teroristický čin”.

Podozrivý sa v pondelok o 13.00 h objaví pred súdom, kde sa podrobí väzobnému výsluchu. Na žiadosť polície sa tak udeje bez prítomnosti médií.

Podozrivý vtrhol do mešity vyzbrojený najmenej dvoma zbraňami a spustil paľbu. Následne ho premohol 65-ročný muž, ktorý utrpel ľahšie zranenia. Niekoľko hodín po útoku bolo nájdené v Baerume telo mladej ženy a polícia v nedeľu potvrdila, že ide o jeho nevlastnú sestru. Muž je podľa miestnych médií čínskeho pôvodu.

Na základe predbežného vyšetrovania možno podľa osloskej polície skonštatovať, že podozrivý má “krajne pravicové” a “protiimigračné” názory. Mladý muž je okrem iného sympatizantom nórskeho nacistického kolaboranta Vidkuna Quislinga (1887-1945).

Nórske médiá v sobotu oznámili, že podozrivý pred útokom údajne zverejnil na internete príspevok pochvalne sa vyjadrujúci o masovej streľbe, pri ktorej v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch zomrelo v marci 51 ľudí.

Polícia v Osle v nedeľu, keď sa začal moslimský sviatok Íd al-adhá, posilnila svoju prítomnosť v iných mešitách a jej príslušníci sú aj ozbrojení.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj